Анемията е многолико състояние
С доц. д-р Георги Михайлов, национален консултант и началник на Клиника по хематология в СБАЛХ- София, разговаря Петър Галев
- Доц. Михайлов, широкоразпространено заболяване ли е анемията?
- Анемията не е заболяване, а състояние на организма, което може да възникне по многобройни причини.
При анемиите - най-общо казано - се наблюдава намаляване на количеството на червените кръвни телца, намаляване на нивото на хемоглобина (при нормален или намален брой на червените кръвни телца) или влошаване на качеството на хемоглобина.
Има и различни комбинации между изброените фактори.
- Какво следва от това?
- Кръвта е един уникален трансмитер на всички обменни процеси в организма и когато тази тъкан е с влошени показатели, страда целият организъм.
- Какви са причините за анемията?
- Всъщност става въпрос за многобройни анемични състояния. Те могат да възникнат от кръвозагуба при травма или при кървене от различни области на тялото – стомашно-чревен тракт, пикочо-полова система, обилни менструални кръвотечения при жените. Анемичен симптом може да се изяви и при много други заболявания – бъбречни, чернодробни, злокачествени. Затова всеки лекар, който се сблъска с този симптом, има възможност да разгърне познанията си и да реши сложния понякога въпрос за причината за анемията.
- Как се установява анемията?
- Личният лекар може да се справи много добре с първоначалната диагностика на една анемия, като назначи основните изследвания – кръвна картина, чернодробни и бъбречни тестове. Ако в тях се установят съответните промени, понякога се налагат и по-сериозни изследвания като пункции и др., но те вече се назначават от специалист. Вече стана въпрос, че много заболявания, при това не само свързани с кръвта и кръвотворните органи, могат да се изявят и с анемичен синдром.
- Самият човек по какви признаци може да се усъмни, че има анемия?
- Световъртеж, бледност на лигавиците и изобщо на кожата, слабост, умора и нежелание за активност, студени изпотявания. Освен това, ако човек забележи някакво кървене от тялото си – например при уриниране или дефекация, трябва задължително да се обърне към лекаря си за изясняване на причините.
- Много хора свързват анемията с недостиг на желязо, това правилно ли е!
- Това е една от видовете анемии – желязодефицитната. Тя често е свързана с кървене, макар и незабележимо от пациента на пръв поглед, например от стомашно-чревния тракт. Има състояния, при които е нарушена резорбцията на желязото от храната или пациентът се е подложил на някаква драстична диета.
Бременните жени и младежите в пубертетната възраст също са склонни към този тип анемия. Има и някои по-редки специфични заболявания, които протичат с желязодефицитна анемия, но те са предмет на специалистите.
Важното е хората да знаят, че ако им е предписан приемът на железен препарат, той не трябва да се пие продължително време. Честа грешка е спирането на препарата след няколко седмици, когато хемоглобинът се е повишил, но все още не са се запълнили железните депа на организма. Затова терапията с желязо трябва да продължи под лекарски контрол между 3 и 6 месеца.
- Възможно ли е чрез прием на определени храни да се нормализира хемоглобинът?
- При сериозни анемични състояния храненето с червено месо, цвекло, спанак и т.н. няма да може да компенсира недостига на желязо. Хранителният режим може да бъде в помощ на медикаментозната терапия, назначена от лекаря.
- Препоръчвате ли пребиваването на анемични хора на големи надморски височини, за да им се повиши нивото на червените кръвни клетки?
- Напротив, един човек с анемия ще се почувства още по-зле във високата планина, защото там кислородното ниво е по-ниско. Вярно е, че хората, които работят на големи надморски височини, имат компенсаторно повишен хемоглобин, но това става в течение на много време.
Освен това става въпрос за здрави хора. Но дори и спортистите имат проблеми с адаптацията към надморската височина. Например футболното първенство в Мексико създаде много проблеми на участниците. Поради тази причина световните спортни ръководители отхвърлят желанието на определени високи градове да станат домакини на първенства или олимпиади.
- Един здрав човек на колко време е добре да си прави профилактично кръвна картина?
- Достатъчно е един път годишно. А ако се установи проблем, лекарят ще определи честотата на изследванията.