Дегенерацията на ставния хрущял може да се забави
Има ли спасение от болката при ставните заболявания, какво комплексно лечение е най-резултатно, възможно ли е процесът да бъде спрян или забавен и какво може да се очаква в тази посока от много използваните през последните години препарати, т. нар. хондропротектори? Кои фактори могат да намалят скоростта на разграждане на ставния хрущял и кои трябва да се избягват при артрозна болест? С тези въпроси се обърнахме към д-р Сашо Асьов - главен административен лекар, Втора клиника по ортопедична травматология, УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“.
Като хирург, който ежедневно се занимава с оперативно лечение на много сериозните последствия от артрозната болест - тази пандемия, водеща до тежко инвалидизиране на хиляди хора, ще споделя опита си от приложението на т. нар. хондропротектори.
Отлагането или избягването на оперативно лечение на артрозната болест има своите плюсове с оглед рисковете от операцията. Едва когато провежданото консервативно лечение не води до очакваните резултати и са налице тежки болкови оплаквания и функционални нарушения, следва да се пристъпи към оперативно лечение, което най-често е ставно ендопротезиране. Тъй като става дума за хронично прогресираща болест, реалистични очаквания на пациентите от неоперативното лечение трябва да бъдат: забавяне на влошаването, намаляване на оплакванията и подобряване на функционалните резултати.
Комплексният подход в тази посока трябва да включва правилно подбрана и правилно дозирана двигателна активност, физиотерапевтично и кинезиологично лечение (включително балнеосанаториално лечение), правилен хранителен режим, профилактика и лечение на евентуални придружаващи заболявания, пряко и косвено влияещи на артрозната болест (такива са наднорменото тегло, подаграта и т.н.).
В този комплексен подход съществено място има хондропротекцията със специални препарати, чиито основни съставки са глюкозамин и хондроитин. Те участват във формирането на ставния хрущял и в състава на дългата полизахаридна верига на хиалуроновата киселина, като необходим компонент на синовиалната течност. От друга страна – благодарение на тези съставки се потиска синтезът на провъзпалителни ензими и така се постига противовъзпалителен ефект.
Метил-сулфонил-метан и сулфатните форми на глюкозамин и хондроитин снабдяват хрущялната тъкан с необходимото количество серни съединения. Способстват за по-доброто проникване на глюкозамина и хондроитина, а заедно с Витамин С подпомагат синтеза на колагенови влакна. В клиничната си практика съм прилагал „Хондросейв” като препарат от групата на хондропротекторите при голям брой пациенти и мога да потвърдя, че тази хранителна добавка се препоръчва за подпомагане на възстановителните процеси на ставния хрущял и забавяне на дегенерацията му при артрозна болест и нейните усложнения, пренатоварване на ставния апарат при активен спорт, усилен физически труд, наднормено тегло. Продуктът има приложение и при мекотъканни травми, тъй като действително подобрява функцията на ставните структури и води до удовлетворителен клиничен резултат. Мога убедено да препоръчам приложението на препарата в профилактиката и лечението на артрозната болест в контекста на комплексния терапевтичен подход.