Грипът се лекува със специфични препарати
С д-р Любена Андонова, специалист по инфекциозни и детски болести, началник на Консултативно-диагностичен блок в Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести, София, разговаря Петър Галев
-Д-р Андонова, очертава ли се някаква специфика в грипната епидемия, която се е разразила в момента?
-Моето мнение е, че това е епидемия, каквато наблюдаваме почти всяка година. Всеки ден заболяват все повече хора, което по принцип е характерно за грипа.
-Коя възрастова група е най-засегната, от това, което наблюдавате в болницата?
-Предимно млади хора в работоспособна възраст, които осъществяват всекидневно многобройни контакти – работещите в сферата на обслужването, в банкови салони, офиси, общини, също така ученици и преподаватели.
-Има ли нещо различно в клиничната картина през тази година?
-Не бих казала. Грипът сега протича много типично – с изключително бързо начало, дори пациентите посочват точния час, когато са се почувствали зле. Водещи са прояви на интоксикация – силно главоболие, ставни и мускулни болки по цялото тяло, висока температура с втрисания, хиперестезия, т.е. изразена чувствителност на кожата и суха дразнеща кашлица, която след острия период остава за доста дълго време.
-Много хора изпадат в паника заради съобщенията за смъртни случаи от грип...
-За съжаление всяка година грипът предизвиква и смъртни случаи в целия свят. Затова постоянно казваме, че не става въпрос за обикновена настинка, а за сериозно заболяване, на което трябва да се обърне внимание навреме. Разбира се, огромният брой от заболелите оздравяват в рамките на една до две седмици, но част от пациентите развиват най-тежките форми на заболяването, което понякога завършва и фатално. От паника няма никаква полза, важното е хората да са информирани какво да правят, за да се предпазят, и също как да реагират, ако те или техни близки заболеят.
-Тази година съвпадат ли вирусите, които ни разболяват, с тези, които са включени във ваксините?
-Да, съвпадат. В момента по данни на Националния център по заразни и паразитни болести най-много случаи са доказани с щама А (H1N1) и той е включен във ваксината. Но противогрипните ваксини създават имунитет при 60–70 на сто от имунизираните, никога няма 100 % ефективност. И все пак, ако въпреки ваксината човек заболее от грип, той изкарва заболяването в много по-лека форма и обикновено без усложненията. Затова е важно рисковите групи да се ваксинират през есента.
-Какъв е алгоритъмът за лечение при грип?
-Първият ми съвет е болният да остане у дома на легло, поне през първите три дни. Още в началото, особено при изразена интоксикация, трябва да се започне лечение със специфичен противогрипен препарат. Съществуват различни медикаменти, един от традиционните препарати, запазил своето действие и своя ефект и до днес, е римантадин хидрохлорид. Той се започва веднага, още при появата на първите симптоми, и се пие по определена схема в рамките на 5 дни. Същият препарат може да се приема и по-продължително време в ниска доза – до 30 дни за профилактика, когато човек има тесен контакт с болни от грип в семейството и в работната среда. При висока температура да се приемат антипиретици, като не е необходимо да се редуват различни препарати. Важен е адекватният прием на течности, за да се хидратира организмът и да се извеждат токсините. Ако не настъпи подобрение до 2-3 дни, задължително да се търси консултация със специалист.
-Кога се налага лечение в болница?
-Най-често при две групи пациенти. На първо място са хората с придружаващи хронични заболявания, чието състояние се утежнява не само от вирусната инфекция, но и от обостряне на подлежащата болест. Другата група са хората, които развиват различни видове усложнения от страна на белия дроб, бъбреците, сърдечносъдовата и нервната система. Най-малките деца също често постъпват в отделенията заради обезводняване и други усложнения.
-Може ли човек да се предпази от грипа чрез медицинска маска?
-Условно! Ако носи една торба с маски и ги сменя на всеки час-два, може да има някакъв ефект. По-важно е да се избягват многолюдни места по време на епидемия, както и да се мият внимателно ръцете. Известно е, че отделените при кашляне и кихане секрети от болните най-често попадат по ръцете и след това се пренасят по предмети и повърхности, които се пипат от други хора – дръжки, кранчета, клавиатури. Така вирусът също се предава.
-Колко време обикновено продължават епидемиите?
-При грипна епидемия ситуацията е много динамична, но обикновено, когато е засегнат определен географски регион, най-големият пик е в рамките на 3 до 4 седмици.