Здраве

12 Ноември 2012

2490

Животът днес

Хората с диабет могат да живеят пълноценно

 Галина ВУТОВА, консултант по хранене и диабет

Диабетът е „под контрол“, когато стойностите на кръвната захар са под 6 до 7 ммол/л преди и под 8 максимум 9 ммол/л след нахранване. За да предпази от увреда кръвоносните си съдове, съответно от усложнения на заболяването, всеки човек с диабет трябва да следи и нивата на холестерола, триглицеридите, както и кръвното си налягане.

Талията е друг важен показател, от който зависи чувствителността на тялото към инсулина. Натрупването на мазнини около талията над 102 см за мъже и над 88 см за жени обикновено говори за намалена възможност на тялото да разпознава и използва инсулина, което затруднява лечението при хората с диабет и е риск за развитие на болестта при здравите хора.

Начините за подобряване контрола на диабета са известни на всички: здравословно хранене, движение, чест контрол на кръвните показатели и кръвното налягане, поддържане на тегло, близко до нормата. Пътят за превръщане на теорията в ежедневна практика минава през обучението по диабет.

Всичко това изисква доста усилия, време и средства, но в крайна сметка цели човекът с диабет да може сам да взема правилни решения за това как да реагира в случаи на ниска или висока кръвна захар, как да организира най-добре ежедневието си, пътуванията и празниците си. Постигне ли това, той става много по-независим от заболяването и може да води нормален живот.

Според повечето проучвания в световен мащаб едва една четвърт от хората с диабет постигат добър контрол на заболяването въпреки използването на все по-нови технологии и медикаменти. Смята се, че стресът, недостатъчното обучение на хората с диабет и трудната промяна на вредните навици - преяждане, обездвижване, прекомерна употреба на алкохол, тютюнопушене, недоспиване - са едни от основните причини за лошия контрол на заболяването.

Диабетът поставя и множество психо-социални проблеми пред нашите пациенти и техните близки, което допълнително затруднява добрия контрол. Всеки от нас поема отговорност за здравето си - чрез избора на храни, медикаменти, здравни, козметични услуги и пр. Здравето и контролът на диабета зависят и от здравната ни култура.

По отношение на възможностите за контрол на диабета пациентите посочват като проблем най-вече обстоятелствата, свързани с малкия брой безплатни тест-ленти за измерване на кръвната захар, както и липсата на възможност за по-чести консултации с ендокринолога и срещи с диабетната сестра. Проблем се оказва и малкото време, което здравните специалисти могат да отделят в рамките на тези срещи за обучението по диабет.

Работещите хора с диабет най-често споделят, че чакането за издаване на рецепти и протоколи за тях е изпитание, което им отнема часове наред работно време. За съжаление смятам, че обществото знае много малко за заболяването, за проблемите, които хората с диабет трябва да решават ежедневно, а още по-лошото е, че не се оценява рискът от пандемията „диабет“. Ако искаме да намалим този риск, трябва да обърнем спешно внимание на профилактиката.

На 12, 13 и 14 ноември както всяка година в Диабетен център „Свети Лука“ София се провеждат дни на отворените врати. Между 8 и 10 часа ще се извършва измерване на кръвната захар на всички желаещи - както здрави, така и на хора с диабет. А между 10 и 12 часа ще се раздават информационни и обучителни материали и ще се провеждат лекции за профилактиката и лечението на болестта.

Програмата „Заедно срещу диабета“ се провежда вече пета година в цялата страна. Целта е обучение на хората с диабет както в градовете, така и в най-малките и отдалечени населени места. Провежда се в групи от 20 до 200 души, в които дискутираме теми като: „Хранене и диабет”, „Физическа активност”, „Грижи за краката”, „Хипогликемия” и др. Освен информация и осигуряване на материали за обучение по време на срещите провеждаме и практически занимания. Тази година темата на обучението е: „Как да контролираме диабета си по-добре?“. Вратите са отворени за всички.

 


 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 29