Невръстните жертви на съвременните технологии
Цивилизацията, която облекчава и удължава живота на човека, все повече го отдалечава от природата. Начинът на живот се сменя не с всяко поколение, а едва ли не през година. Това може да се установи най-лесно при децата.
От 2005 г. психолозите вече използват термина „дефицит на природосъобразен живот”. Това не е заболяване или психическо разстройство, а по-скоро начин на живот. Децата прекарват по-голямата част от времето си не на чист въздух или в игри с връстниците си, а пред компютрите или вглъбени в заливащите пазара електронни устройства. Но пък последиците от такова прекарване на времето наистина са болестите.
В Европа и САЩ от 1970 г. стабилно расте броят на подрастващите със затлъстяване, психически проблеми и суицидни наклонности. Развитието на социалните навици по време на игрите и естественото общуване с приятелите и връстниците според психолозите е гаранция, че детето ще порасне пълноценна личност.
Асоциацията на психотерапевтите във Великобритания препоръчва на училищата и детските градини по-често да организират занятия или развлекателни излети сред природата. Някои неврологични разстройства като дефицитът на внимание или хиперактивността могат съществено да отслабнат именно сред природата.
Вредна се оказва и родителската амбиция децата им да притежават последните електронни игри, таблети и компютри. Редица изследвания доказаха, че прекаляването с постиженията на съвременната електроника съществено снижава познавателните способности на детето – темповете на неговото личностно и психологическо развитие се забавят. Тези подрастващи имат по-ниски интелектуални показатели от връстниците си, които прекарват времето си по-близо до природата.
Негативното влияние на застоялия начин на живот в затворено помещение се подкрепя от все повече доказателства. Американското списание Human Biology публикува изследване, установяващо, че децата, които прекарват над три четвърти от свободното си време пред телевизора или компютърните игри, могат да се сблъскат с девет пъти по-влошена моторика и координация на движенията.
Проучване, проведено в няколко училища в Португалия, показа, че обикновената физическа активност не е достатъчна за преодоляване на негативното влияние на обездвижването върху моториката и координацията. Става въпрос за елементарни действия като ходене или хвърляне и хващане на предмет, които са структурни елементи на по-сложни движения.
Специалистите са изследвали 110 момичета и 103 момчета на възраст от 9 до 10 години от 13 различни училища в Португалия, като измервали нивото им на физическа активност в продължение на пет дни с помощта на акселерометър. Оказало се, че момчетата, които пренебрегвали физическата активност през 76% от времето си, имали от пет до девет пъти по-лоша координация на движението от връстниците си, които прекарват по здравословен начин свободното си време. При момичетата последиците не са толкова негативни.
Лекарите са категорични, че родителите трябва сериозно да се замислят какво да направят, за да могат децата им по-дълго време да стоят на чист въздух. Дали ще са разходки и игри в парка или семеен пикник няма значение. Важното е да са на въздух и в движение. (ЖД)