Здраве

17 Февруари 2011

4199

Животът днес

Спрете стомашните киселини!

Паренето зад гръдната кост (киселини), е много често и масово оплакване. Повече от половината от възрастното население на света страда от киселини поне веднъж седмично. Някои хора чувстват горчив или кисел вкус в гърлото, съпроводен от разпъване или тежест в стомаха. Дискомфортът се проявява след хранене и може да продължи до няколко часа. Той се дължи на навлизане на стомашносъдържимото от стомаха обратно в хранопровода. Процесът се нарича рефлукс и обикновено е последица от проблем в мускулния пръстен, свързващ стомаха с хранопровода.

Леко или рядко появяващото се парене не е причина за сериозна тревога, но ако оплакванията се появяват повече от два пъти седмично, трябва да се отиде на лекар, казват специалистите. Самолечението с обичайната лъжичка сода не е решение, а опасност. Ако не се лекува правилно, честото парене може да доведе до сериозни усложнения: до възпалителни промени в хранопровода – ерозии и язви, до трайни смущения на проходимостта на хранопровода, да предизвика предракови промени и злокачествени процеси.

 „Когато говорим за стомашните киселини, е важно да имаме предвид понятието „качество на живот”, защото тази болест, по отражение на качеството на живот на пациентите, е сравнима със сърдечните заболявания, предупреждава полк. доц. Крум Кацаров, заместник-началник по учебно-научната дейност на ВМА, началник на Клиниката по гастроентерология. Той обръща внимание, че близо 600 българи годишно са в риск да развият карцином заради нелекувана рефлуксна болест.

В услуга на пациентите, страдащи от стомашни киселини, наскоро стартира тримесечна кампания „Спрете стомашните киселини” – инициатива на Българското дружество по гастроентерология и фармацевтичната компания „Астра Зенека”. Целта на кампанията е да информира обществото, да запознае с възможните здравни усложнения, да стимулира извършването на профилактични прегледи.

Сайтът на кампанията  www.nexilini.bg съдържа ценна информация за рисковете, свързани със стомашните киселини. Предлага още възможност за попълване на валидиран въпросник, който има стойност на предварителен преглед и може да послужи за поставяне на диагноза при посещение при гастроентеролог.

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 155