400 000 българи получават шанс за безплатен преглед за рак

Четете в сredoweb.bg

150 000 българи вече са получили покана да се явят на скринингов преглед за рака на маточната шийка, на гърдата или на дебелото черво. Общо 400 000 писма ще бъдат разпратени до края на юли. Това съобщи сredoweb.bg, като цитира Юлия Панайотова от екипа за управление на проекта „Спри и се прегледай”, финансиран с европейски пари. Тя призова хората да не се плашат, а да се възползват от поканата. Писмото не означава, че тези граждани са по-рискови от останалите или пък че вече има нещо подозрително в изследванията им, поясни Панайотова.

Терминът скрининг не е много популярен  у нас, защото това е първата национална програма, която стартира. Подобен подход обаче се прилага отдавна в развитите страни. Скрининг означава, че хората са избрани на произволен принцип от гражданските регистри. Те нямат някаква фамилна обремененост, а просто попадат в определени възрастови групи. Например за рака на маточната шийка са подбрани жени от 25 до 60 г., за рака на гърдата - жени от 50 до 69 г., а за дебелото черво – лица от двата пола над 50 г. Преди това от списъците са извадени всички онези, които наскоро са си правили същите профилактични прегледи или пък вече са развили болестта. 

С писмото хората могат да отидат в най-близкия за тях кабинет, посочен в списък. При прегледа за рака на маточната шийка се взема цитонамазка, при гърдата се прави мамография, а за дебелото черво – анализ за скрита кръв във фекалиите. В третия случай пациентът получава инструктаж на първата среща с лекаря за диета, която изключва червени меса, за да няма фалшивоположителни резултати. Тези, които не са се отзовали след първата покана, през август ще получат и втора.

Проектът обаче трябва да се справи с няколко сериозни проблема. Основният е липсата на интерес сред лечебните заведения заради ниските цени на прегледите. Към 15 юни регистрираните бяха 87, като в София единствената възможност е да се отиде в Онкологията. Срокът за усвояването на европейските пари обаче е 21 декември 2013 г. Мобилни кабинети не са предвидени, а хората от малките населени места едва ли ще са готови да пътуват на 20 или 50 км, за да се прегледат.

За вземането на цитонамазка цената е 9 лв., а за гледането на резултата – още толкова. Заради нагласите на хората е решено у нас вземането на пробата да се прави от лекар, въпреки че на Запад ангажират сестри или акушерки, коментира доц. Никола Василев, началник на гинекологичната клиника във ВМА. Много жени, които ще отидат на скрининг, обаче са неосигурени и вероятно от години не са стъпвали в АГ кабинет. Гинеколозите се опасяват, че освен цитонамазка те ще настояват за пълен преглед и консултация, за които по проекта пари не са предвидени.

Друг сериозен проблем, който се признава от всички, е липсата на достатъчно на брой цитолози. Въпреки декларираната готовност не е ясно дали те ще успеят да се справят в толкова кратки срокове – само за 5-6 месеца, с предвидените 250 000 цитонамазки.

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 58