Митове за вейпинга възпират пушачите да откажат цигарите, твърди ново проучване
Медицинският факултет „Брайтън и Съсекс“: Пушачите, които смятат, че вейпингът е по-малко вреден от пушенето, са преминали към електронни цигари шест години по-късно
Според ново изследване хората са по-склонни да се откажат от пушенето и да преминат към вейпинг, ако разбират, че електронните цигари намаляват вредата.
Проучването е проведено от изследователи от медицинския факултет „Брайтън и Съсекс“
(Brighton and Sussex Medical School – BSMS).
Изследователите посочват, че в проучването се установява, че пълнолетните младежи, които са пушили, когато са били на възраст 23 – 24 години и които възприемат вейпинга като по-малко вреден от пушенето, са по-склонни да преминат от пушене към вейпинг шест години по-късно.
Един от водещите автори на проучването д-р Катрин Ийст, доцент по обществено здраве в BSMS, отбелязва, че „погрешните схващания“ за вейпинга са фактор, който „възпира пълнолетните пушачи да преминат към вейпинг“.
„Макар че вейпингът има своите рискове, доказателствата ясно показват, че вейпингът е по-малко вреден от пушенето и може да помогне на хората успешно да спрат на пушат“, казва д-р Ийст.
Според изследването, проведено с финансовата подкрепа на Съвета за медицински изследвания на Обединеното кралство (ОК), Института за изследване на рака в ОК и Обществото за изследване на зависимости, 85% от пълнолетните пушачи в Англия през 2024 г. споделят
погрешното схващане, че вейпингът е вреден колкото и пушенето или по-вреден
или не са запознати с относителните вреди.
Институтът за изследване на рака (Cancer Research UK) отбелязва, че макар и законно продаваните електронни цигари да не съдържат тютюн и другите токсични химикали, които се съдържат в цигарите, те си остават относително нов продукт и затова „все още не познаваме дългосрочните ефекти от тяхната употреба“.
Организацията посочва, че вредните странични ефекти от вейпинга включват дразнене на гърлото и устата, главоболие, кашлица и усещане за общо неразположение.
Тя също така подчертава, че „няма убедителни доказателства, че вейпингът причинява рак“.
Д-р Джасмин Куджа, старши автор и старши научен сътрудник в изследователската група за тютюна и алкохола към програмата за интегративна епидемиология на рака, казва: „Прочуването насочва вниманието към необходимостта от интервенции, целящи да се преодолеят погрешните схващания за вейпинга, които в момента се наблюдават сред пушачите“.
„Нашето проучване показва, че тези схващания може би възпират хората да преминат от пушене към вейпинг, като по-малко вредна алтернатива“, изтъква д-р Куджа и допълва:
„Важно е пушачите да разбират, че макар и вейповете да не са напълно лишени от риск,
преминаването към вейпинг драстично намалява риска
те да развият заболявания, свързани с пушенето.“

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.