Асеновград - светини, булчински рокли и отмора
Ще избягате от стреса с помощта на балнеопроцедурите и минералната вода на Нареченски бани
Светини, рокли и отмора предлага Асеновград. Районът често е наричан Малкия Йерусалим, тъй като няма да намерите местност или връх без параклис. В тази част на страната ни има най-много свети места и църковни храмове, затова е подходящ избор за предстоящите великденски празници.
Наричат Асеновград още и „градът на булчинските рокли” заради много ателиета, които обличат бъдещите невести. Пък и девойки, които още не са избрали роклята за абитуриентския бал.
Градът е кръстен на цар Иван Асен II, който го превръща в стратегическо място по време на Второто българско царство. На скала над самия град е кацнала Асеновата крепост, но запазена до днес е само църквата "Св. Богородица Петричка".
На десетина километра е вторият по големина манастир в България – Бачковският. Десетки се вият на опашка пред чудотворната икона „Света Богородица”, която е един от символите на манастира. Легендата твърди, че иконата се е появила сама в околностите му, като излъчвала неземна светлина.
Снимането на територията на манастира обаче е забранено, а отвън ще намерите заведения, сувенири и какви ли не домашно приготвени лакомства.
В Бачковския манастир преди векове е била частица от кръста, на който е разпнат Христос. За да не попадне в ръцете на турските нашественици, монасите го заровили около малката църква „Света Троица”, закътана нагоре в планината. Днес местността се нарича Кръстова гора и е едно от най-чудодейните места в България. Дотам се стига по тесен път с много завои, но светилището носи на вярващите утеха и надежда. От двете страни на пътечката зад храма, която води до кръста, са разположени параклисите на дванадесетте апостоли.
Всеки петък срещу събота вечер в полунощ в храма се провежда литургия, а вярващите нощуват на открито. Много чудеса се разказват за Кръстова гора. Твърди се, че ако силно вярвате, ще видите камъче с изображение на кръст.
Свещичките в храмовете на Малкия Йерусалим ще ви дарят утеха, а спокойствие и релакс ще намерите в Нареченски бани. Курортът е на десетина километра от Бачковския манастир, а хотелите и санаториумите са изпъстрили дефилето на река Чая. Прочутият лозунг „Поздрав сърдечен от лудите в Наречен” не важи, тъй като пощурелите са в София. Ще избягате от стреса с помощта на балнеопроцедури и минерална вода, които помагат на нервната система.
Минералните води извират от няколко естествени и сондажни източници. Прочуто е „Очното изворче”, чиято минерална вода е с по-висока радиоактивност и с по-ниска температура - 21,5°С. Полезна е за промивки при заболявания на очите. Храстите около изворчето приличат на природна аптека, тъй като са накичени със стотици блистери. Така хората се надяват да оставят там болежките, а някои дори и цигарите.
Нагоре по пътя на около 30 километра е Пампорово... Ски сезонът свърши, но пък Родопите продължават да крият тайни.