Подготовка за бременността: Първи стъпки към щастливо майчинство
Планирате бременност и искате всичко да бъде наред? Грижата за вашето здраве и това на мъничето започва още преди положителния тест! Предлагаме ви няколко съвета за лека и безпроблемна бременност.
Консултирайте се с лекар
Той ще ви прегледа и ще направи оценка на гинекологичното здраве. Ще снеме подробна анамнеза за наследствени заболявания, вредни навици и фактори, които могат да повлияят негативно през периода. Ще даде съвети и ще назначи нужните изследвания.
Изключително важно е да държите под контрол хроничните заболявания, ако имате такива. В норма трябва да е кръвното налягане, старайте се да поддържате здравословно телесно тегло. При неразположение и болка, не се колебайте да се свържете незабавно със специалист.
Живейте здравословно
Какво означава това на практика? Академията по хранене и диететика на САЩ препоръчва следните ключови компоненти на здравословен начин на живот по време на бременност:
- подходящ и навременен прием на витамини и минерали;
- балансирана диета и поддържане на здравословно тегло;
- редовни физически упражнения.
Витаминни и минерални добавки

Знаете ли, че приемът на фолиева киселина (витамин B9) трябва да започне преди планираната бременност (според някои специалисти поне 3 месеца предварително) и да продължи през целия период, както и по време на кърменето. Тя е необходима на майката, но е важна и за здравето на бебето. Недостигът ѝ може да забави неговото нормално развитие и крие риск от дефекти на гръбначния стълб и мозъка на бебето. Фолиева киселина се съдържа в някои зелени листни зеленчуци, в повечето горски плодове, меки сирена, в овесените ядки и др., но трябва да се дава като добавка, защото много лесно се разрушава от светлина и при термична обработка.
В периода на бременността са важни още омега-3 мастните киселини, йодът, витамин Д, витамин Е и други.
На пазара се предлагат специални комбинирани препарати, съдържащи полезните витамини и минерали в точното количество. Не се препоръчва жената сама да си назначава витаминни препарати. Добре е да се потърси мнението на опитен специалист още при планирането на бебе, който да прецени индивидуалните нужди, като вземе предвид и хранителните навици на жената.
И нещо много важно: Пренаталната добавка не замества здравословното хранене.
Диетични и калорийни препоръки
Не се хранете като „за двама“, дори да сте бременни с близнаци или тризнаци. За поддържане на здравословна бременност са необходими приблизително 300 допълнителни калории всеки ден. Тези калории трябва да идват от балансирана диета с протеини, плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Сладкишите и мазнините храни се намаляват до минимум. Придържането към здравословно хранене помага за намаляване на някои симптоми като диария и гадене.
Приемът на течности също е важна част от здравословния режим по време на бременност. Пиете няколко чаши вода всеки ден, в допълнение към соковете и супите. Ограничете приема на кофеин, газирани напитки, изкуствени подсладители. Избягвайте алкохола.
Идеални храни по време на бременност
Храната трябва да бъде разнообразна, пълноценна по отношение на белтъчини (източник на така необходимите за плода аминокиселини), въглехидрати и мазнини.
Препоръчителен е приемът на:
- Зеленчуци: моркови, сладки картофи, тиква, спанак, варени зеленчуци, домати и червени сладки пиперки (за витамин А и калий);
- Плодове: пъпеш, манго, сини сливи, банани, кайсии, портокали и червен или розов грейпфрут (за калий);
- Млечни продукти: обезмаслено или нискомаслено кисело мляко, обезмаслено или 1% прясно мляко, соево мляко (за калций, калий, витамини A и D);
- Зърнени храни: готови за консумация зърнени/варени зърнени храни (за желязо и фолиева киселина);
- Протеини: боб и грах; ядки и семена; постно говеждо, агнешко и свинско месо; сьомга, пъстърва, херинга, сардини и минтай.
Храни, които трябва да избягвате
- Непастьоризирано мляко и храни, приготвени с непастьоризирано мляко (меки сирена, включително фета, кесо фреско, камамбер, бри);
- Сурови и недопечени морски дарове, яйца и месо. Не яжте суши, приготвено със сурова риба (вареното суши е безопасно);
- Пастети, салами, консерви;
- Охладени пушени морски дарове.
Движете се
Бременността не е болест, а физиологично състояние. Останете активни през периода, разбира се, ако състоянието ви го позволява. Препоръчително е да се ограничи тежката физическа работа, както и натоварващите фитнес упражнения. Заменете ги с йога, плуване, разходки. Консултирайте се с лекар относно вашия двигателен режим през периода. Той е важен и ще позволи да поддържате здравословно тегло.
Спрете цигарите!
оказано е, че бебетата на пушачките по-често се раждат преждевременно, с ниско тегло, с по-малки размери и обиколка на главата.
Хубавите емоции са важни
От момента, в който разберете, че сте бременна, до момента, в който държите бебето си на ръце, може да изглежда, че сте на емоционално влакче в увеселителен парк. Смях, после необясним плач… Нормално е. Много фактори влияят на настроението – хормонални промени, нарушение на съня, предизвикателства във взаимоотношенията с партньора…
Какво помага?
- поглезете се с масаж, опитайте ароматерапия;
- посетете курсове за бъдещи родители;
- подгответе дома за идването на бебето;
- пътувайте;
- прекарвайте повече време с приятели и любимите хора.

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.