Без паника при есенно-зимните респираторни инфекции
Д-р Радостина АНГЕЛОВА, педиатър в IV ДКЦ, Варна
Дойде сезонът, в който забележимо се увеличават пациентите с хрема, кашлица, температура, конюнктивит, общо взето, с вирози, протичащи с катар на горните дихателни пътища. Има и такива, които идват вече с усложнения - бронхиолит, пневмония. Все още заболелите от грип са единици, няма епидемия. Оплакванията, съпроводени от кашлица, са извънредно чести – тя започва веднага след хремата и дори преди нея.
Обикновено в началото е по-суха, но ако е предхождана от хрема, може да се появи като влажна, упорита, пристъпна - нощна и през деня. Има и суха, кънтяща кашлица с ларингитна симптоматика, придружена със затруднено дишане. Семейството винаги се безпокои много, когато детето кашля, особено от нощните пристъпи. За лекаря тревогата идва, когато чува със слушалките спазъм на бронхите или влажна находка. Много важен показател е влошеното общо състояние на детето – ако е отпаднало, сънливо, апатично, с висока над 38,5-39 градуса температура. Именно общото състояние до голяма степен насочва към диагнозата, защото е показател за степента на интоксикация на организма в резултат на инфекцията.
При малките деца кашлицата понякога не е достатъчно ефективна, т.е. не успява добре да изчисти дихателните пътища от секрет, той се задържа и е среда за вируси и бактерии. Това е условие за евентуално последващо усложнение. Така че е добре при кашлица веднага да се започне някакво лечение – като целта е да се разширят дихателните пътища, да се изхвърлят секретите, по които има полепнали причинители на инфекцията, клетки, твърди частици, секрети от бронхиалните жлезички… В тези случаи аз предпочитам и препоръчвам „Ентитус“ и в двете му форми – сироп и хапчета, защото съставът му е такъв, че успява да се справи с всичко това, което причинява кашлицата. Има и противовъзпалителен ефект, втечнява секрета, подобрява работата на ресничките, чрез които бронхите се самоизчистват.
На практика в много голяма част от случаите кашлицата, особено при малките деца, се дължи на стичане на секрет – особено като минат няколко часа след лягането вечер или рано сутрин. Секретът от носоглътката се събира и детето започва да се опитва да го изкашля. Нерядко това отхрачване става мъчително, упорито, на пристъпи, понякога с давене, повръщане дори. В тези случаи „Ентитус“ също помага много – предпазва и механично дихателните пътища.
Видът на кашлицата е много показателен, както и това дали е през цялата нощ. Ако още с лягането детето започва да кашля, това е знак, че може би причината е не само стичане на секрет от носоглътката, а има възпалителен процес и надолу в дихателните пътища. За лечението първо се ориентирам по състоянието, по това, което чувам със слушалките. Когато имам притеснения, си помагам с изследвания - пълна кръвна картина с утайка и CRP. Антибиотик изписвам при съмнение за бактериално усложнение. Ако се убедя, че инфекцията е вирусна – тогава препоръчвам имуностимулатор, противовъзпалителни, отхрачващи средства. Разчитам на опита си. Антибиограма правя, когато няма резултат от вече започнат антибиотик или при пациенти с компрометиран имунитет, такива, които многократно са приемали антибиотик, които имат и друго придружаващо заболяване.
Въз възрастта, когато посещават детска градина, обикновено за един есенно-зимен сезон децата боледуват от такива респираторни заболявания често – от 3 до 6 пъти. Не всички, разбира се. Аз съм убедена, че това допринася за изграждане на имунитета, има истина в това, което казват французите – колкото по-често боледува детето, толкова по-здраво става. Има обаче едно „но“ - ако не се намесим прекалено рано с антибиотик без достатъчно основания да се смята, че инфекцията е бактериална. Защото тогава детето не изгражда имунитет към това, от което боледува, и е готово да се разболее отново от същото.
Има родители, които се плашат още в началото от температурата и бързат да я понижават, което също е грешка – температурата е нещо полезно, помага на организма да се бори с инфекцията, стимулира имунитета. Безпочвена е и тревогата от липсата на апетит. Детето трябва да приема много течности, за да се овлажняват лигавиците, секретите, а апетитът ще се върне с оздравяването.