Здраве

13 Септември 2024

498

credoweb bg

Плантарният фасциит или още познат като синдрома на „болезнената пета“ е едно заболяване, което се среща сравнително често при хората над 40-годишна възраст и се дължи на възпаление в залавното място на една дебела съединително-тъканна връзка по долната повърхност на стъпалото, наречена плантарна фасция.

Тази плантарна фасция започва от основата на петата и достига до основата на всеки един от 5-те пръста и има за функция да поддържа свода на стъпалото и подобно на един еластичен мост да абсорбира вибрациите и стреса в стъпалото при ходене, бягане, скачане, клякане и ставане, пояснява д-р Иван Георгиев от Катедрата по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия на ВМА.

По думите му определени фактори като възраст над 40 години, плоскостъпие, наднормено тегло, претоварване след по-продължително ходене или стоене в изправено положение, както и някои спортове като баскетбол, лека атлетика, тенис и други могат до доведат до възпаление на плантарната фасция.

Плантарният фасциит се характеризира с болка в основата на петата и по нейната вътрешна повърхност

като в началния стадий оплакванията могат да варират от изтръпване, опъване, боцкане, наподобяващо настъпването на малко камъче в обувката, до такива в по-напредналите стадии като упорита и интензивна болка от първата крачка за деня след ставане от леглото до късния следобед.

В тежките случаи болката в петата води и до промяна в походката

– куцане и значително нарушаване на двигателната активност на пациента.

Диагностиката на това заболяване е лесна и се поставя още с първоначалния преглед при специалист-ортопед. По негова преценка могат да се назначат допълнително рентгеново изследване, ехографско изследване или ЯМР.

Лечението на „Болезнената пета“ е неоперативно и оперативно

Неоперативното лечение е с висока ефективност и води до над 90% излекуване. То включва прием на нестероидни противовъзпалителни средства, физиотератия (шокуейв, лазертерапия), кинезитерапия, локално приложение на кортикостероидни инжекции, кръвна плазма, носене на индивидуално изработени стелки и други. Оперативното лечение се налага при под 5% от случаите и се изразява в парциална или частична фасциотомия.

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

Сподели във Facebook