Здраве

31 Март 2025

497

credoweb bg

Д-р Марта Хофман

Д-р Марта Хофман е специалист в Центъра по радиология и ядрена медицина във WienerPrivatklinik. Богатият ѝ опит включва работа като ръководител на отделението по нуклеарна медицина в Медицинския университет във Виена от 2007 до 2014 г. Д-р Хофман получава сертификат за нуклеарна медицина през 2002 г. По време на кариерата си тя допринася за разработването и прилагането на съвременни техники като хибридни изображения и нуклеарни терапии. Тя специализира и в лутециевата терапия - метод, който подобрява продължителността на живота на пациенти с напреднал рак на простатата, като извършва тази терапия в сътрудничество с онколози от WPK Central European Academy Cancer Center.

Доц. Хофман, като специалист по нуклеарна медицина се занимавате и с различни образувания в щитовидната жлеза. Възлите са често откривани, доколко опасни са те за общото здраве?

За известно време възлите бяха свръхдиагностицирани. Затова искам да подчертая, че възелът на щитовидната жлеза сам по себе си не е опасен. Има възли, които изглеждат напълно незабележими на ултразвук.

Вече има класификация за ултразвуково изобразяване на възли на щитовидната жлеза, точно както има за рак на гърдата или рак на простатата. С нейна помощ може да постигнете много добър напредък, да кажете на пациента, че бучката е там, но това не е опасно.

Имаше време, преди няколко години, когато от всеки малък възел се вземаше биопси, оперираха го незабавно. Внезапно се отчете голямо увеличение на туморите на щитовидната жлеза просто като случайна находка в хирургическия материал, което никога не би имало отношение към болестта. В наши дни насоките казват, че бучка, която изглежда дори малко подозрителна или отговаря на определени критерии за подозрение, трябва да бъде с размер над един сантиметър, за да е необходима биопсия. Клетките да бъдат отстранени с пункция с тънка игла, което може да покаже или отхвърли индикация за злокачествено заболяване. Ако няма ракови клетки, тези възли само се наблюдават и то не чак толкова стриктно.

Дори при възли, които са с размер над 1 см и където функцията на щитовидната жлеза може, например, да показва хипертиреоидизъм, се прави сцинтиграфия, за да се изключи автономията. Автономността понякога може да отключи хипертиреоидизъм и това в крайна сметка е заболяване, което може да бъде много неприятно за пациента. Автономният възел, или както още се нарича топъл възел, не е злокачествен в 99%. Добре да се знае, че не трябва да се оперира, не трябва да се пробива, а да се помисли за терапия, за да се отървете от тази свръхактивност на жлезата.

Понякога може да се наложи все пак да оперирате, въпреки че не е злокачествено. Може да се приложи и радиотерапия. Нуклеарната медицина може да помогне както при доброкачествени нодуларни заболявания, така и при Базедова болест на щитовидната жлеза, където радиотерапията може да бъде предложена като окончателна терапия.

Радиотерапията може да се използва много ефективно за топли и автономни възли. Лъчетерапията също влиза в действие при пациент с рак на щитовидната жлеза.

Но ако се върнем пак на възлите на щитовидната жлеза, открити случайно на ехографски преглед като част от рутинна контрола, при тях не повече от 2% е вероятно да се окажат злокачествени. Така че ракът на щитовидната жлеза е относително рядко заболяване.

Бих искала да попитам и за рака на белия дроб, който е едно от най-честите злокачествени заболявания с лоша прогноза. Какво може да направи съвременната медицина от ваша гледна точка като специалист?

Що се отнася до рака на белия дроб, смятам, че един от най-важните въпроси, особено във вашата страна, е ранното откриване. Вие идвате от България, където традиционно много хора пушат.

Много важна е ролята на психиката. Много пушачи не успяват да се откажат, въпреки че това би била най-важната първа стъпка. Ако човек вече пуши, трябва да се възползвате от ранното откриване. Да отиде при белодробен специалист, който ще препоръча скрининг според това, колко цигари пушите.

Този лекар ще определи колко често да правите компютърна томография. Това изобщо не е нуклеарна медицина, а изображение на напречно сечение за откриване на малки белодробни лезии.

В случай, че се открие такава и ако е в неблагоприятно положение за биопсия, или ако бихме искали да знаем повече за нея, преди някой да вземе биопсия или да направи бронхоскопия, тогава можете направете PET-CT, където можете да видите метаболитната активност на тази находка. След като се изясни хистологично, се препоръчва подходящо лечение.

Според мен най-голямото предизвикателство е, че при много пациенти идва момент, в който казват: Ако получа рак на белия дроб, вината така или иначе е моя. Но това не означава, че ракът трябва да се откриете късно.

Пушачите си знаят рисковете и затова трябва да ходи редовно на прегледи не само на белия дроб, но и на сърцето. Пушенето е риск не е само за рак на белите дробове, но и за сърдечно-съдови заболявания.

Има страхотни методи за нуклеарна медицина за това, така че рискът от евентуално претърпяване на сърдечен удар може да бъде изяснен добре в нуклеарната медицина, където гледате кръвния поток в сърцето при условия на стрес. След това можете да кажете дали вашите кръвоносни съдове се справят добре или не успяват да транспортират достатъчно хранителни вещества до сърдечния мускул, когато се натоварвате. Отидете на кардиолог и направете необходимите изследвания. Медицината разполага с методи.

Може ли нуклеарната терапия да се използва за лечение?

Вече има терапевтична концепция в нуклеарната медицина, например при рак на щитовидната жлеза, както вече споменахме, или дори за възли на щитовидната жлеза. Има терапия с нуклеарна медицина за рак на простатата, терапия с лутеций-177 PSMA, която също предлагаме тук, или терапия с лутеций-177 DOTA-TATE ​​за невроендокринни тумори. Терапевтичното приложение на ядрената медицина е по-различно от лъчетерапията. И двете се прилагат тук, в нашата болница.

Лъчевата терапия е външно лъчелечение, а лъчетерапията в нуклеарната медицина се прилага вътрешно. Прилагаме я чрез вливания и след това пациентът се облъчва отвътре, така да се каже. Необходимите радиоактивни вещества се поглъщат с капсула или се прави вливане. Това е различна концепция, но със същия ефект: радиация, която разрушава ДНК на тумора.

Автор Илияна Ангелова

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

Сподели във Facebook