Здраве

29 Януари 2010

3357

Животът днес

Хубавите нокти зависят от здравето ни

Лак, точици, цветенца... Какви ли не изрисувани нокти се подават от дамските сандали през лятото. Модата си е мода, но без значение от цветове, ноктите трябва да са къси и добре поддържани.

Хубавите нокти зависят от здравословното ни състояние. За да са здрави, е полезно да се хапват храни, богати на витамините А и Е.
Според дерматолозите поне две трети от жените имат проблеми с ноктите си - те се чупят, разслояват, набраздяват, често пожълтяват или се покриват с бели петънца. Когато и при най-лекия натиск ноктите се чупят, причината за това е недостиг на мазнини, влага, желязо или витамини.

При чупливи нокти на помощ идват калций, омега-3 мастните киселини, витамин С и цинк. Не ги топете често във вода, разтворители, перилни препарати. Слагайте ръкавици и използвайте защитни кремове. Ноктите се чупят и когато ги изрязвате сухи и с неподходяща ножица.

Белите точки в ноктите са въздушни джобове, които се образуват след травми и при недостиг на витамини. Наблегнете на пилешкото, морските дарове и пълнозърнестите продукти, за да си набавите цинк и витамини от група В.
Пожълтяването се дължи на възрастовите изменения и на пушенето. С добре поддържан маникюр и качествен лак ще маскирате този дефект. Полезно е един-два пъти седмично да потапяте ноктите си в лимонов сок.
Ноктите са по-красиви, когато са лакирани, но не забравяйте, че лакът и лакочистителят ги изсушават. Затова веднъж на два месеца оставяйте ноктите да се възстановят за седмица без лак, като ги мажете с балсам всеки ден.

Ноктите се разслояват също и ако се пилят с метална пила или при търкане по сух предмет. Те трябва да се режат след баня, да се пилят с мека пила и първо да се лакират с безцветен лак.
Кожичките около ноктите се нуждаят периодично от намазване със специално средство, което да ги омекоти.
Стъпалата трябва да се намазват с овлажняващ и омекотяващ крем, а след това да се масажират.

Необходимо е да се използват средства, които са предназначени специално за крака и притежават антибактериални, противовъзпалителни и омекотяващи свойства. Тези, които често посещават сауна и басейн, трябва да внимават за появата на гъбички, защото високата температура и влажността стимулират развитието на инфекцията.

Процедурите за краката се наричат педикюр, което от латински означава “лечение на стъпалата”. Тази процедура трябва да се извършва един-два пъти месечно у дома или в козметичен салон.
В салоните за красота предлагат най-често три вида педикюр: класически, апаратен и спа. Поискайте си индивидуален пакет, запечатан в стерилни торбички.
Класическият педикюр е идеален за привеждането в ред дори на най-занемарените крака. Той може да се направи и у дома, но без масажа на стъпалата.
Апаратният, наричан сух педикюр, включва шлифоване на загрубелите места и ноктите с помощта на уред, който прилича на бормашина.
СПА педикюрът включва допълнителни грижи за кожата на краката, масаж и ароматерапия, но той не е подходящ за занемарени крака. Кожата на краката се обработва с лосион, гел, почистващи и овлажняващи маски и ароматни масла.

Можете да си направите педикюр и сами. Започнете, като напълните малък леген или ваничка за крака с топла вода. Може да добавите разтвори или соли за баня. Киснете краката си колкото си искате, но не по-малко от 10 минути. С малка четка внимателно изтъркайте краката, за да отстраните мъртвите клетки.
Изрязвайте ноктите си по права линия, за да бъдат равни с връхчетата на пръстите. Не ги скъсявайте прекалено в средата и отстрани. Заглаждайте заострените връхчета с пила. Избягвайте използването на нокторезачка, тъй като извитите краища могат да наранят кожата ви. Никога не изрязвайте дълбоко ноктите, изпилете ги, като се стараете да им придадете квадратна форма. Важно е да не ги скосявате в краищата, защото тогава има опасност да се забият в кожата. Купете си дълбоко хидратиращ крем и мажете с него краката си всяка вечер. За по-добър ефект слагайте памучни чорапи след това.
Ноктите могат да се полират със специална пила,  която при добрите марки е покрита с коприна. Процедурата трябва да се прави, когато ноктите са сухи, за да не се увреди естественият защитен пласт под тях.
А когато слагате лак, трябва да знаете, че от ярките цветове ноктите пожълтяват.

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 73