Качествен шоколад може, но без газирани напитки
Не лишавайте децата съвсем от сладкото
Според експертите не бива да лишаваме децата съвсем от сладките продукти, защото те се нуждаят от бързи въглехидрати.
Безспорен факт е, че проблемът с прекалената употреба на захар съществува по целия свят с някои разлики. В Европа и Америка е констатирано прекалено увлечение по подсладените напитки, включително газираните. Освен това въглеродният двуокис в тях понижава усещането за сладост, което увеличава количеството на напитките. В Русия обаче значителният дял в употребата на захар се пада на сладкарските изделия.
Но не бива да се стига до крайности. Децата са много подвижни и активна, затова бързите въглехидрати в нормално количество са им необходими. Качественият шоколад (препоръчително е той да е млечен, за да не се превъзбужда нервната система на децата) няма да навреди на растящия малчуган, особено, ако се занимава със спорт. Специалистите не изключват съвсем и другите сладкарски изделия, ако детето няма наднормено тегло. Напълно допустими са 10-15 грама качествени продукти.
Родителите трябва да знаят, че има периоди в живота на детето – бърз растеж, висока физическа активност, умствено натоварване, хормонални промени - когато ги тегли към сладкото. Трябва само да се подхожда разумно, да се внимава с количеството и качеството на употребяваните продукти. Забравете за газираните напитки. Натуралният сок за децата в предучилищна възраст да бъде около 150 мл на ден, а за по-големите – 150-200 мл.
Важно е децата да не свикват със сладкия вкус на храната. В никакъв случай не давайте на бебето подсладена вода. Хората се раждат с апетит за сладко, даже кърмата има сладникав вкус. Тоест природата се е погрижила бебето да има достатъчно енергия, за да расте. Също така не бива да се добавя захар в продукти, които са естествено сладки като плодовете например.
Някои родители имат лошия навик да дават нещо сладко на детето си като награда, че се е справило с някаква задача. Специалистите категорично са против използването на храната като поощрение. Така внушаваме на децата, че сладкото е нещо особено, което трябва да се заслужи.