Как да почиваме пълноценно
Съвременният човек все бърза и се опитва да вмъкне колкото се може повече задачи във всеки буден час от денонощието, но последните изследвания, които доказват, че липсата на сън може да предизвика депресия, наддаване на тегло и дори преждевременна смърт, надвисват като буреносен облак над всекидневните грижи – особено при мъжете, които са изложени на повишен риск от тези проблеми.
Американският специалист по съня д-р Матю Едлънд твърди, че когато човек няма възможност да спи достатъчно, може да замени дефицита на сън с почивка.
Ключът е как да се почива
Като студент по медицина, който е работил по 110 часа седмично, д-р Едлънд бил обсебен от съня и влиянието, което липсата му оказва на здравето и работоспособността. От години чете лекции за жизненоважната роля на пълноценния отдих - от подновяването на клетките и контрола на теглото до психичното здраве. Едва след години обаче осъзнава, че сънят не е панацея за всичко, както се смята.
Дори когато помагал на своите пациенти да получават повече и по-добър сън, понякога здравето им оставало влошено. Тогава д-р Едлънд установил, че почивката е от съществено значение - и често се пренебрегва - за възстановяване и тонизиране на тялото.
Много хора са толкова заети, че виждат почивката като слабост - загуба на ценно време, а тя в действителност е биологична нужда. Това не означава просто да се позиционираме на дивана пред телевизора. Тъй като седенето пред малкия екран е „пасивна" почивка.
Този престой дава възможност за известна степен на клетъчно подновяване, но мозъкът все още ще „бръмчи” (в действителност проучванията показват, че при някои хора в състояние на почивка мозъкът използва повече енергия, отколкото когато се изпълняват задачи).
Според д-р Едлънд хората се нуждаят от „активна” почивка - тя може да повиши бдителността и ефективността, да намали нивата на стрес и увеличава шансовете за по-здравословен и дълъг живот.
Той описва четири различни видове активен отдих: социален, психически, физически и духовен (чрез медитация и молитва за релаксация).
СОЦИАЛНА ПОЧИВКА
Тя означава прекарване на време с приятели и роднини и дори онлайн разговори с колеги. Без значение колко сте заети, важно е да намерите местенце във всекидневието си за нея. Американско изследване в края на седемдесетте години доказва, че общуването не е само приятно занимание, но и е от решаващо значение за оцеляването.
Общителните хора имат намален риск от сърдечни заболявания и други сериозни здравословни проблеми. По-новите проучвания са потвърдили тази връзка и показват, че социалната подкрепа помага да се оцелее при ракова диагноза, да се пребори инфекциозно заболяване и да се облекчат депресивните състояния, както и да се намали рискът от смърт вследствие на инфаркт.
Добрата новина е, че сексът също се брои за социална почивка.
ПСИХИЧНА ПОЧИВКА
Днес всички се опитват да направят твърде много неща наведнъж – писане на съобщения по време на шофиране, хранене, докато се гледа телевизия. Хората са загубили разбирането за необходимостта на мозъка да се съсредоточи върху едно нещо. Правейки това, дори и за кратък период от време, се засягат нервната система и кръвното налягане, сърдечната честота и телесната температура. Идеята на психичната почивка е да се „затъне” в нещо по-просто до степен, когато големите неща вече не са повод за притеснение.
Един от начините да се научи проста форма на контролирана концентрация е: Погледнете напред и завъртете очите си нагоре, като че гледате в тавана.
След това, докато гледате нагоре, бавно затворете клепачите си. Концентрирайте се върху запазването на погледа нагоре, докато очите са затворени. Поемете дълбоко дъх, като броите до четири, и издишайте – до осем. Като издишвате, почувствайте усещането за спокойствие, което се разпространява от задната част на врата надолу по тялото чак до пръстите на краката.
Сега се опитайте да си представите нещо като плаж в слънчев ден или обагрена в слънце гора. Представете си, че се разхождате в тази среда, и запомнете какво виждате.
Когато сте готови да приключите (дръжте още погледа нагоре), вдишайте дълбоко и отворете очите. След това завъртете очите си надолу.
ФИЗИЧЕСКА ПОЧИВКА
Става дума за активно използване на телесните процеси като дишане например, за да се успокоят тялото и умът. Най-добрият начин да направите това е да спрете и да направите няколко дълбоки вдишвания. Това ще запълни белите дробове с кислород, ще се отворят деформираните въздушни пространства и ще се изпрати обогатена с кислород кръв из цялото тяло. Отлична форма на физическа почивка е дрямката, ако се чувствате уморени.
Гръцко проучване показва, че една 30-минутна дрямка поне три пъти седмично намалява риска от инфаркт с 37 на сто, а проучване на НАСА доказало, че 26-минутната дрямка може да подобри изпълнението на някои задачи с 38%.
ДУХОВНА ПОЧИВКА
Изследвания са установили, че хората, които медитират, са способни физически да разширят някои части на мозъка, особено тази, която контролира концентрацията, вниманието, съсредоточаването и анализирането на проблемите. Медитиращите също са в състояние да изградят повече сиво вещество в средния мозък, свързан с функции като дишане и кръвообращение, и в частта, важна за мускулната координация и активната памет.
Молитвата има подобни ефекти. Американско изследване показва, че хората, които редовно посещават религиозни служби, живеят по-дълго от тези, които не го правят.
Въпреки че някои от ефектите се дължат на социалните връзки, тестове на мозъка показват, че при молитвата се наблюдават промени като при медитацията.
Още за антистрес ефекта от релакса четете в www.health.bg.