Кога бадемите са най-полезни
Известно е, че суровите бадеми са полезни, но някои хора, преди да ги консумират, ги накисват за една нощ във вода. Според учените това прави ядките много по-здравословни.
Доказано е, че бадемите съдържат голямо количество важни за организма вещества. Те са богати на фибри, белтъчини, витамин Е, магнезий, фосфор и др. Бадемите свалят излишните килограми, укрепват костите, повишават настроението. Освен това те предпазват от сърдечносъдови и онкологични заболявания като рака на гърдата, добра профилактика са и срещу захарния диабет. Бадемите, както и другите ядки, повишават нивото на антиоксидантите в организма, контролират кръвното налягане и подобряват кръвообращението.
Защо обаче специалистите твърдят, че те са неколкократно по-полезни, ако ги накисваме във вода:
Подобряват усвояването на хранителните вещества
Организмът по-лесно усвоява не суровите или печени, а накиснатите бадеми, защото храносмилането по-малко се натоварва.
Осигуряват допълнителни вещества
Организмът може да получи по-лесен достъп до полезните компоненти на бадемите, когато те са предварително накиснати. След тази процедура обемът на природните антиоксиданти и фибри съществено се увеличава.
Намаляват наднорменото тегло
По време на накисване в бадемите се образува липаза. Този фермент ускорява метаболизма, което помага на отслабването.
Запазва се фитиновата киселина
В ненакиснатите бадеми фитиновата киселина се отделя, което пречи на усвояването на хранителните вещества. Организмът не може да се снабди с необходимото количество цинк и желязо, присъстващи в бадемите.