Малко известни факти за очите

1.Синеоките хора имат един прародител

Цветът на очите и по-точно на ирисите се определя от количеството меланин в организма. Предполага се, че отначало всички хора са били с кафяви очи. Неотдавна датски учени откриха генетична мутация, появила се преди 6–10 хиляди години, която е причината за сините очи. Според учените всички синеоки хора имат един прародител, защото те са с една и съща генетична мутация. 

Цветът на очите не е само особеност на външния вид на човека. Установено е, че рискът за хората със сини и сиво-сини очи да развият меланом е с 57 процента по-висок в сравнение с тъмнооките хора. Зелените и сивите ириси повишават риска с 51 процента. 

2.Ослепяването най-често настъпва заради наличието на перде или глаукома

В света има 39 милиона слепи хора и още 246 милиона души със сериозни проблеми със зрението. Най-разпространените причини за загуба на зрението са пердето (катаракта) и глаукомата. 51 процента от всички случаи на слепота настъпват вследствие на катаракта, но за разлика от глаукомата пердето може да се отстрани хирургически. 

От глаукома, втората по честота причина за загубата на зрението (и първа в развитите страни), страдат 60 милиона души. При това заболяване повишаването на вътреочното налягане поврежда зрителния нерв, което води до ослепяване. Рискови фактори са нездравословният начин на живот, ранната менопауза при жените, цветът на кожата – чернокожите имат по-тънка роговица и отклонения в зрителното поле, които не са характерни за бялата раса. Съществуват някои доказателства, че заместителната хормонотерапия след менопаузата може да защити жените от глаукома.

3.Морковите и боровинките не подобряват, но предпазват зрението

Няма доказателства, че витамин А подобрява зрението, но той влияе на здравите очи, като ги предпазва от ксерофталмия - сухота на роговицата и конюнктивата. Бета-каротин заедно с цинк, витамини С и Е понижават риска от развитие на макулна дегенерация при възрастните хора – една от доста разпространените причини за загуба на зрението. Известно е обаче, че при пушачите бета-каротинът повишава риска от развитие на рак на белите дробове и за тях се препоръчват други каротиноиди, като лутеин и зеаксантин. Богати на тези антиоксиданти са зелето, спанакът и ряпата. А по отношение на боровинките за съжаление няма убедителни доказателства, че са полезни за зрението.

4.Трансплантацията на очи засега не е възможна

Лекарите присаждат успешно само роговица, но трансплантация на очна ябълка засега е невъзможна. Сложността идва от това, че всяко око е свързано с мозъка с 1 милион нервни влакна. При срязване на влакната на зрителния нерв и трансплантация те не могат сами да се възстановят, а лекарите не знаят как да ги реконструират изкуствено. В момента изследователите работят по метод за подобряване на регенерацията на зрителния нерв, който ще се развива в бъдеще. (ЖД)

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 138