Може ли да запазим подвижно коляно след тежко увреждане на менискуса
Основна характеристика на качеството ни на живот е физическата ни активност и редовния спорт, дори ако не професионално, то най малко за добро здраве и самочувствие, социални контакти и удоволствие. В резултат на подобряване на материалното ни благополучие и здравна осведоменост, броят на непрофесионалните спортисти постоянно се увеличава. Много са и тези, които след приключване на професионалната си кариера на спортисти желаят да запазят физическа активност и форма.
За съжаление спортът, особено професионалният, е свързан и с различни по характер и тежест травми. Въпреки правилното и професионално поведение някои спортове са с висок риск за остра и хронична травма – ски, футбол, тенис, борба, лека и тежка атлетика, алпинизъм, катерене и др.
В миналото една по-сериозна травма често означаваше не само край на спортната кариера и възможността за активно спортуване, но много често и загуба на активност и физическа форма, влошаваше на качеството на живот.
С напредъка на медицината в областта на травматологията и спортната медицина се откриха и доказаха оперативните техники и технологии, които осигуряват възможност за пълно възстановяване след спортни травми. В този брой ви представяме съвременен метод за максимално щадяща операция при тежки увреди на менискуса. Операцията се извършва в Европа, Япония и САЩ от няколко години, а от скоро е достъпна и в някои клиники у нас. Принципът е базиран на изкуствен скелет-матрица на менискуса, който се имплантира чрез минимално инвазивна операция, и който скелет постепенно се резорбира, а на негово място организма изгражда нов, здрав менискус. Резултатът е запазване на подвижно коляно, избягване на инвалидизация и протезиране.
Възстановяващата менискуса операция се прави в МБАЛ „Св. София“ от д-р Христо Мазнейков и в УМБАЛ „Софиямед“ от доц. Антони Георгиев.
Ето какво казва за новото оперативно лечение д-р Мазнейков:
Най-честата травма в коленната става, заради която се налага да извършваме оперативна интервенция, е увредата на менискуса. Това е една структура във вид на триъгълник, която има три зони. Най-тънката почти не е кръвоснабдена, средната има кръвоносни съдове, а най-добре кръвоснабдена е така наречената червена зона, намираща се близо до ставната капсула. Когато нараняването, скъсването на менискуса е в червената зона, ние можем да го възстановяваме. Но ако времето за това възстановяване е пропуснато или травмата е прекалено тежка, се налага менискусът да се извади. Тогава в коленната става се получава огромен дефект и ние не можем да гарантираме нормална работа на ставата, а от тук се нарушава двигателната способност на съответния крак.
Менискусът е един вид амортисьор на коляното и когато той е увреден, най-късно до 10 години в ставата се развиват артрозни процеси. Те са свързани не само с ограничение на движението и деформация на ставата, но и със силни хронични болки. Когато такава травма е настъпила при млад човек, който иска да е физически активен, да спортува и да живее нормално, трябва да се търси решение за пълно възстановяване на ставната функция. Точно затова започнахме да правим операция за трансплантация на менискус. Един от най-успешните методи е чрез присаждането на изкуствен менискус. Това става по време на артроскопска операция, т.е. през малки отвори в ставата, без цялостно отваряне. Тази операция е показана при млади хора и при спортисти, които обаче са приключили активната си кариера.
При тази операция наблюдаваме едно много добро възстановяване на функцията на ставата, което позволява нормален и активен начин на живот. Изкуственият менискус е направен от специален полиуретан, който много добре се съчетава с тъканите в коленната става. До момента точно в това беше проблемът, че не можеше да се намери материал, който естествено да се съчетава с човешките тъкани. Днес вече можем да кажем, че прилагаме коленна хирургия на по-високо ниво, благодарение на тези нови медицински изделия. Операцията е по-елегантна, понася се много добре от пациентите и е по-надеждна. Чрез нея се избягва инвалидизиране, особено при млади хора и при спортисти. След интервенцията те водят напълно нормален начин на живот. (ЖД)