Национална кампания „Животът обича непушачите”
Традиционно отбелязваният Световен ден без тютюнев дим през 2012 г. за България бе и последният, в който законът допускаше пушенето в закрити обществени помещения. Публичните дискусии около решението на парламента се фокусираха основно върху две тези: материалните загуби за търговците и нарушените „права” на пушачите.
Вероятно затова десетките организации, включили се на 31 май в разнообразните информационни кампании в цялата страна, акцентираха върху същите аргументи, но от другата страна на медала: цената, която плащаме като индивиди и като общество, гълтайки цигарения дим, е несъпоставимо по-висока от сметките в ресторантьорските тефтери, защото загубата на здравето струва много пари, но то не може да се купи с тях.
Това бе и основният патос в презентацията на д-р София Ангелова „Пасивното пушене – криворазбраната толерантност и как да се избавим от нея?”, както и на образователните филми, прожектирани в рамките на целодневните прояви пред Народния театър в столицата.
В навечерието на Международния ден на детето пък отново бе напомнено, че 63% от българчетата са изложени на пасивно пушене у дома, като така родителите ги подлагат на риска от 10-15 пъти по-чести белодробни инфекции и 50% повишена опасност от развитие на бронхиална астма. А що се отнася до обществените места – там са пасивни пушачи седем от всеки десет деца в особено важната за растящия организъм възраст между 13 и 15 години.