Пасивното пушене е ефективна присъда
С д-р София Ангелова от Университетската белодробна болница „Света София” разговаря Петър Галев
- Д-р Ангелова, по-голям оптимист ли сте в борбата с тютюнопушенето след огромния успех на тематичния концерт, който организирахте в края на май?
- Концертът имаше за цел да припомни опасностите от тютюневия дим и да отбележи 10 години от началото на кампанията на Университетската белодробна болница „Света София” за живот без тютюнев дим. Отправихме и апел към премиера пълната забрана за пушене на закрити обществени места да влезе в сила от 1 януари 2012 г. България е ратифицирала още през 2005 г. рамковата конвенция за контрол на тютюна на СЗО. Акцентът на тази конвенция е предпазването от пасивното пушене.
- Имаше ли практическа полза от кампанията ви през май?
- Много е важно, че на страната на коалицията за живот без тютюнев дим застанаха известни творци, певци, актьори, журналисти. Защото това са лидерите на общественото мнение. И резултатите не закъсняха – кабинетите за отказ от пушене се напълниха с хора.
- В момента спазват ли се поне частичните ограничения за пушене, които са въведени с наредба?
- Контролът в момента не е достатъчен. Една от причините са масовите нарушения при много малък брой на инспекторите. Има опити за налагане на правилата, но всеки е свидетел как деца присъстват в салони за пушачи, как се дими в обществени превозни средства и на други забранени места. Все още безсилни остават непушачите.
- Но голяма част от пушещите възприемат ограниченията като нарушаване на човешките им права.
- За мен е много по-страшно да се наруши правото на този, който е направил добрия и правилния избор за своето здраве. Всяко действие, което руши човешкото здраве, не може да бъде защитавано нито от закона, нито от обществото. Ако един пушач руши само собственото си здраве, това е негов избор, но как можем да допуснем да бъдат увредени и околните хора, които не са избрали да пушат?
- Често обвиняваме балканския си манталитет за трудното възприемане на забраните за пушене.
- Съмнявам се, как Турция и Македония успяха да се справят? И там институциите имаха трудности, но въведоха пълна забрана за пушене на обществените места. Не се оправдаха опасенията за спад в прихода на заведенията, напротив! А у нас по-скоро става въпрос за интересите на тютюневите компании и на много хора, свързани с тях. Лекарите поставяме на първо място човешкото здраве. За това не мога да разбера мотиви от типа, че нечии приходи ще спаднат. А точно с такива аргументи някои от депутатите се въздържат да подкрепят тоталната забрана.
- Доказан ли е здравният ефект от забраната на пушенето?
- Категорично! В държавите, които имат строго законодателство по този въпрос, с до 20 на сто са намалели острите сърдечно-съдови заболявания. При това само 1–2 години след въвеждането на забраната.
- Защо се говори за намаляване на сърдечни проблеми, а повечето хора свързват пушенето с риск за белия дроб?
- Белият дроб е пряко засегнат. Но сърцето и кръвоносните съдове силно се увреждат от цигарите. Никотинът е веществото, което свива съдовете и уврежда вътрешната им стена. Последиците са инфаркти, инсулти, ампутирани крайници. Затова спирането на пушенето има пряк положителен ефект върху тези болести.
- Лично вие имате ли пациенти, които са развили тежки белодробни проблеми само от пасивно пушене?
- Разбира се! Ето ви конкретната статистика: през 2009 г. в нашата белодробна болница са преминали 3000 пациенти. От тях 2790 са пушачи. Цифрата е красноречива. А от 210 непушачи 156 всъщност са пасивни пушачи. Оказва се, че броят на белодробно болните, които не пушат нито активно, нито пасивно, е пренебрежимо малък. Нямате представа каква трагедия е да съобщиш на пасивен пушач, че е развил тежка белодробна болест от тютюна, без активно да е избрал цигарите.
- Има ли реален ефект за активните пушачи, които захвърлят цигарите? Част от тях не опитват, защото се смятат за безнадеждно увредени.
- Категорично заявявам, че на какъвто и етап да се откаже пушенето, резултатите са положителни за бившия пушач. Доказано е и в световен мащаб, че за около 10 години един бивш пушач, който не се е върнал към вредния си навик, може да влезе в групата с нулев риск от развитие на пушаческите болести. Но аз установявам, че само за 6 месеца до 1 година има възстановяване на дихателната функция при отказ от цигарите. На концерта през май бай Борис, който получи награда, показа чрез изследване как от 50 процента дихателен капацитет е достигнал до 90 на сто – почти като на здрав човек. Вярно е, че вече има прекрасни препарати срещу хронична обструктивна белодробна болест, но те са максимално ефективни само при отказ от пушенето. Няма препарат, който да възстановява белия дроб на фона на продължаващо пушене.