Здраве

25 Ноември 2013

3525

Животът днес

Предимствата на мануалната терапия

Откакто свят светува, хората са прилагали техниката, която наричаме мануална терапия – единствено с ръка е било възможно да се облекчи болката в кръста, гърба, врата, да се намести изкълчена става. Съвременният човек страда масово от тези проблеми и все по-често търси помощ в мануалното лечение. У нас тази част от медицинската теория и практика има немалка традиция - още през 1976 г. доц. Величка Мълчанова започва курсове за лекари, а в момента разполагаме с около 150 специалисти, преминали през две научни школи – в МУ - Варна и в Клиниката по неврология на УМБАЛ „Александровска”, София.

Д-р Мариета Караджова е председател на Българското дружество по мануална медицина на вертеброгенни заболявания. Практикува мануална медицина от 2001 г., а от 2003 г. обучава и специалисти по неврология и физикална медицина.

- Д-р Караджова, има ли предубеждение към мануалната терапия? Или предоверяване на този метод?
- Това е много физиологичен метод, не е окултна практика, а съвършено академичен медицински подход с достатъчно научни и практически доказателства. Работим по френската методика, базирана на диагностиката на инервацията и на търсенето на всички прояви на болката в тъканите, които получават същата инервация. Мануалната терапия не е панацея и има противопоказания. Риск е, ако те не бъдат взети предвид, когато не е направена манипулацията с правилна техника при правилния случай. Иначе казано, когато се работи на сляпо, от т.нар. чакръкчии. Тогава идват усложненията. Хората трябва да знаят, че има подготвени лекари по мануална медицина и няма нито едно усложнение при терапия, приложена от специалист.

- Какво означава да се работи на сляпо? И какви са противопоказанията?
- Без никакви изследвания, без клинична диагноза. Абсолютният минимум е да има рентгенография. Противопоказанията са в около 5% от случаите, но не бива да се пропускат тумори, метастази, счупвания. При тежко изразена остеопороза не бива да се правят драстични манипулации. Масажи може. Противопоказания има при злокачествени кръвни заболявания, възпалителни процеси в гръбнака. Мануалната диагностика е толкова прецизна, че това, което „виждаме“ с ръцете, палпираме, се покрива сто процента с образното изследване. Голямото предимство на мануалната терапия е, че тя компенсира механичното нарушение, което никое друго лечение не може да направи, и ефектът е абсолютно непосредствен. Тя не противоречи на другите методи. Например пак се налага понякога да се приемат медикаменти, но в много по-малка дозировка и за по-кратко време.

- При болка в кръста обикновено се казва, че има възпаление на нерв...
- Първо е механичното нарушение, хората го наричат сецване. И след това веднага започва възпаление. Като си ударите коляното, веднага се подува и отича. Същото става и с гръбнака. То не е възпаление на самия нерв, а на околните тъкани. И това сецване трябва механично да се освободи, и то в първите часове, иначе винаги се включва възпалението. Най-общо казано, всичките структури на гръбнака, прешлените, дисковете са инервирани с болка. И в момента, в който се притиснат, се предизвиква и болката.

- Как се получава това сецване? И може ли да се избегне?
- Може. И ние обучаваме пациентите от кои движения и пози да се пазят, за да не се провокира следващ пристъп. Примерно навеждането без клякане трябва да се избягва. Вижте малките деца как взимат нещо от земята – клякат. Това ни е вродено, но в един момент го забравяме. Гръбнакът е много сложна структура и човек се разплаща скъпо за това, че е стъпил на два крака и гледа на света отвисоко, но земното притегляне си казва думата. Сегментите на гръбнака се натоварват, да не говорим за главата, която също натоварва шийните прешленчета и дискове. А тези структури нямат собствено кръвоснабдяване както мускулите или вътрешните органи и възстановяването им е бавно. Трябва да се избягват драстичните, резки движения. Позата пред компютъра да е правилна, да не сме наведени напред, а винаги облегнати. На всеки час е задължително ставане от стола и раздвижване. И хората трябва да се движат, и то постоянно. Мануалната медицина ни учи не само как да преодолеем в даден момент остра или хронична болка, но и какво да е поведението след това – превенция на рецидивите и на болката въобще.

Интервюто взе Галина СПАСОВА

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 78