Ротавирусът е опасен и при добра хигиена
С д-р Клара Балджиева, председател на Националното сдружение на педиатрите от доболничната помощ, разговаря Илиана Славова
- Д-р Балджиева, крият ли специфични рискове стомашните разстройства при децата?
- Те са почти като при възрастните, но разбира се, има и специфика. Колкото по-малко е детето, толкова по-тежко протичат стомашно-чревните разстройства, защото детският организъм е много по-податлив на дехидратация. А при разстройствата се губят течности – предимно поради диария, която е много чест симптом.
При някои инфекции тя може да бъда екстремна – с изхождания до 30 пъти дневно. Това най-често става при вирусни инфекции.
Както при вирусните, така и при бактериалните инфекции, стомашните разстройства при децата често са съчетани с висока температура и повръщане. Това също води до загуба на течности. В някои случаи се стига до гърчове.
- Доколко добрата хигиена е гаранция срещу такива заболявания?
- За съжаление добрата хигиена не е гаранция. Ротавирусната инфекция се разпространява дори при добри хигиенни условия. Към 39% от заболелите деца постъпват в болница, понякога може да има фатален изход.
Срещу ротавирусната инфекция има ваксина, родителите трябва да знаят, че могат да предпазят децата си.
- Как се прилага ротавирусната ваксина? Има ли странични ефекти?
- Ротавирусната ваксина се прилага през устата и не причинява абсолютно никакъв дискомфорт на детето. Няма странични ефекти. Добре е към ваксинирането да се пристъпи още през първите 6 месеца след раждането.
- Възможни ли са дългосрочни последици за детското здраве след прекарана ротавирусна инфекция?
- Тя може да доведе до развитие на алергия към белтъка на кравето мляко. Може да отключи и автоимунно заболяване.
Трябва да се знае, че при дете, преболедувало от ротавирусна инфекция, вирусът се отделя в изпражненията до 57-ия ден от заболяването и през този период то може да разпространи заразата.