Здраве

12 Април 2010

3035

Животът днес

Ще опрости ли таблетка греховете към здравето ни?

През изминалата седмица интернет порталът за здраве и здравеопазване health.bg публикува новината на „Дойче веле”, че американски учени са разработили лекарство, което може да подмлади човешкия мозък с 10, дори с 15 години.

Най-новите неврологични изследвания показвали, че към 40-ата си година човек е изгубил около 30% от възможностите на мозъка си. А на около 55-годишна възраст този процент вече е 50 - сякаш половината мозък „се е изпарил”.

Въпросните американски учени твърдят, че могат да противодействат на тази прогресивна дегенерация с революционно ново средство – „Просера”. Таблетката съдържала трите главни хранителни вещества за мозъка и рязко увеличавала нивото на кислород в клетките му, според информацията на „Дойче веле”.

Участвали в клиничните проучвания на медикамента посочват, че ефектът е бърз и наподобява проясняването на зрението, когато сложиш очила. „Таблетката за памет” все още не е на пазара, но вече предизвика интереса на аудиторията.

Коментарът


В. „Живот и Здраве” се обърна към уважавания невролог доц. Красимир Генов, ръководител на клиника във Военномедицинската академия.

Запознах се с достъпната у нас информация за разработката на нов препарат за запазване и възстановяване на висшите мозъчни функции. Все още данните не са достатъчни, за да имам категорично мнение за евентуалните възможности на този препарат.

Преди всичко в цитираните публикации не се посочват съставките на медикамента, нито дали той се разработва като лекарствен препарат или като хранителна добавка. Това има съществено значение за степента на предварителните и на клиничните проучвания за неговата ефективност.

Паметта, мисленето и емоциите изграждат човешкия интелект и всяко нарушение в една от трите или във всички сфери се отразява сериозно на личността на пациента.

По принцип на световния фармацевтичен пазар, а и у нас, съществуват доста препарати, които повлияват когнитивните (познавателните) нарушения, свързани с напредването на възрастта или с различни болестни процеси.

Става въпрос за три основни групи препарати: ноотропни („подхранващи” мозъка), невропротективни (предпазващи нервните клетки) и вазоактивни (разширяващи мозъчните кръвоносни съдове).

Отношение към протекцията на мозъка имат и някои аминокиселини, витамините А, Е и В12, омега-3 мастните киселини.

Но каквито и препарати да се открият, най-важното е да се преодоляват навреме рисковите фактори за мозъчносъдовите заболявания: хипертония, диабет, висок холестерол и триглицериди, ритъмни сърдечни нарушения, затлъстяване, обездвижване, пушене и прекалена консумация на алкохол.

Ако се допусне тези проблеми да завладеят организма, не можем да разчитаме хапче да извърши чудо и да ни спаси, без ние да полагаме някакви усилия.

 Иначе всеки доказан нов препарат е добре дошъл, защото се включва в комплексните усилия за удължаване на живота и подобряване на неговото качество. Конкретните лекарства за всеки пациент с неврологични проблеми трябва да бъдат предписвани от опитен специалист.

 

 

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 115