Здраве

19 Януари 2010

3292

Животът днес

Тънкостите на устната хигиена

Упоритите зъбни плаки са последица от занемарени грижи за  собствената ви уста.

Но дори ефективно почистване на устната кухина  не гарантира винаги добър резултат, защото четката не достига до много труднодостъпни участъци.

Ето защо, за да запазите зъбите и венците си здрави, е задължително редовно, на равни интервали от време да посещавате  стоматологичния кабинет, където ще получите професионални съвети и помощ. 

Стоматологът първоначално ще ви разпита за зъбния ви статус и ще прегледа зъбите ви.

След предварителната диагноза медицинската сестра оцветява зъбната плака с хранителен оцветител, а вие с помощта на ръчно огледалце може да добиете ясна представа до кои места не достигат ресничките на четката за зъби.

Сега е моментът да ви обяснят как непочистената бактериална плака води до кариес, гингивит, зъбен камък и др.

След това идва ред на упътванията как да поддържате правилна устна хигиена. Сестрата може да ви помоли да  покажете как използвате вкъщи различни артикули като конци, междузъбни четчици и др.

Следва  установяване на кои места плаката е била добре отстранена и къде са нужни подобрения в техниката на чистене.

Част от консултацията е и нагледната демонстрация във вашата уста как точно да употребявате четката за зъби. Дори може да се наложи сами да се поупражнявате пред погледа на сестрата и стоматолога.

Той ще ви направи следните манипулации:

- С помощта на специални инструменти ще отстрани професионално и прецизно зъбния камък под и над венците.

- Ще нанесе върху зъбната повърхност профилактична паста и ще я    полира с помощта на специални четки. Резултатът - гладки повърхности, върху които по-трудно може да се образува бактериална плака.

- Ще третира зъбите с флуориден гел или лак. Той ги прави по-устойчиви срещу киселинни атаки и ги предпазва от свръхчувствителност.

Запомнете - ефективната устна хигиена води до реминерализиране на началния кариес и до излекуване на заболяванията на венците.

Най-добрият тест за нивото й са редовните контролни прегледи. Комбинацията от вашите усилия и помощта на личния ви стоматолог е гаранция за здрави и красиви зъби.   

Възрастни, нерискови пациенти трябва веднъж дневно да почистват основно и ефективно зъбите си: 

1. Междузъбните пространства се почистват с конец, а когато венците вече са се отдръпнали – с по-ефективните малки четчици.

2. Всички зъби се почистват систематично с ръчна или електрическа четка за зъби, при което е препоръчително да се употребява флуоридна паста (най-добре с понижено рН, около 4,8-5,5).

Четки с три почистващи глави вкарват забележително повече флуоридни йони в зъбните цепнатини, което от своя страна подпомага реминерализацията и предотвратява появата на кариес.

3. След почистването не бива да изплаквате устата си с вода, за да може пастата да въздейства по-дълго време.

Научни изследвания показват, че най-вече деца, които не изплакват устата си с вода, се радват на значително по-малко кариесни поражения.

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 78