Можеше ли съвременната медицина да спаси… Мария Калас
Името на Мария Калас, родена Мария Анна София Кекилия Калогеропулу, завинаги остава синоним на най-високо оперно майсторство. Легендарното сопрано има кратък, но бурен живот, съпътстван от огромен обществен и медиен интерес. И това не е случайно. Тя е покорителка не само на световните оперни сцени с участия, за които се говори и до днес, но и на милионера Аристотел Онасис, с когото присъства в тогавашното световно висше общество. За нея Райна Кабаиванска казва: „Мария Калас е най-високият връх в певческото изкуство на ХХ век. Гласът ѝ беше феноменален, на основата на невероятна техника, съвършена музикалност и магнетично присъствие на сцената. Тези уникални качества я направиха мит в историята и във въображението на обществото...“.
Около смъртта на Мария Калас и до днес витаят различни съмнения. Като причина за кончината ѝ се сочат инфаркт на миокарда, сърдечна недостатъчност, предозиране на сънотворни лекарства – неволно или умишлено в опит да се самоубие, увреждане от дългогодишно приемани кортикостероиди. Световната прима умира едва 53-годишна в Париж на 16 септември 1977 г.
Разкритията на учените
Години след смъртта на Мария Калас италиански медицински експерти правят връзка между промените в гласа на певицата през годините и заболяването, от което най-вероятно е страдала. Калас преживява няколко провала на сцената заради невъзможност да покрие сложни арии, напр. „Каста дива“ в операта „Норма“ от Винченцо Белини. Оказва се, че не става въпрос просто за проблеми в гласовия апарат, а за сравнително рядко автоимунно заболяване – дерматомиозит, което засяга целия организъм. При проследяване на кино- и телевизионни записи с Мария Калас учените установяват и промени в начина, по който тя се движи и диша, което потвърждава съмненията им. На записите гърдите ѝ практически не се повдигат при дишане, а при вдишване тя повдига рамене и напряга делтовидните мускули. Дерматомиозитът е една от трите познати на медицината възпалителни миопатии. Най-честият симптом е слабост в мускулите. Точната причина е неизвестна, но се подозира автоимунен процес. Заболяването протича с обостряния и ремисии, най-често пациентите имат мускулна болка, постоянна умора, проблеми с дишането и преглъщането, говорът се променя. Често се наблюдават и кожни прояви – различни по интензивност обриви. При около 20 на сто от пациентите се засяга сърдечният мускул – миокардът. В този случай се развиват ритъмни и проводни нарушения на сърдечната дейност, понякога и сърдечна недостатъчност. Най-вероятно Мария Калас е починала от сърдечен арест – спиране на сърцето вследствие на увреждането от основното ѝ заболяване.
Съвременният подход
Все още няма дефинитивно лечение на заболяването. Диагнозата се поставя по характерните обриви, мускулната слабост, проблемите с дишането и преглъщането. Разбира се, трябва да се отхвърли и друга причина за тези проблеми като множествена склероза, миастения, мускулна дистрофия. Провежда се поддържаща терапия, най-често кортикостероиди и имуносупресори. Прилагат се венозно имуноглобулини. През последните години се правят опити за подобрение на пациентите чрез плазмафераза. При съответните грижи, рехабилитация, редовно лекарско наблюдение животът може да се продължи значително време.