30 000 българи годишно се разболяват от рак
Всяка година в България диагнозата рак се поставя на 33 000 души. Това показват данните от Националния раков регистър, представени от председателката на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания и приятели (АПОЗ) Евгения Адърска.
Едва 30 процента от болните успяват да преживеят до пет години, а броят на починалите всяка година е 16 000 души, допълни Адърска. Специалистите отчитат, че все повече намалява и възрастовата граница на заболелите.
Най-често онкологичните проблеми при жените се проявяват при млечната жлеза, а при мъжете - при белите дробове.
Евгения Адърска посочи, че липсата на профилактика, както и късното поставяне на диагнозата, са основните проблеми. „Трябва да има специфична антиракова политика, която съвсем не започва и не свършва с лекарствата, тя започва с профилактиката, минава през добра база и добър контрол на системата, минава през добър диалог между различните изпълнители на различните функции в организираната онкологична помощ”, заяви Адърска.
Най-важните дейности, които трябва да се предприемат, са извършване на изследване, изграждане на интегрирана информационна система за болните, създаване на стандарти за диагностика и своевременно и адекватно лечение.
Важно място трябва да се отдели на психопрофилактиката, смятат от асоциацията.