6 прости стъпки за преодоляване на есенната умора
Как да не позволим депресията да ни победи
Всички сме чували за пролетна умора, разпознаваме нейните симптоми и с настъпването на пролетта сме готови за това състояние. Но малко хора знаят, че освен пролетна умора, съществува и есенна умора.
Какво се случва
С настъпването на есента, постепенно дните намаляват, а заедно с тях намаляват и светлината, и топлината. Дните стават все по-къси, намаляват и часовете слънчево греене.
Усещате силно сърцебиене, прекомерно изпотяване. Имате чувството, че не ви достига въздух. Постоянният стрес изтощава организма ви, прави ви вечно уморени и сънливи, концентрацията и паметта ви отслабват, работата ви не спори... Всичко това може да са симптоми за обикновена преумора или за есенна умора.
Какво да направите
- Движение, движение и пак движение - физическото движение не е панацея, но е абсолютно необходимо, за да ви държи в тонус. Спорт, танци или просто ходене - вършат чудесна работа.
- Време за хоби - не се усмихвайте скептично. Заниманието с дейности, които носят удоволствие, борят стреса и противодействат на депресивните състояния.- Хранете се пълноценно - с настъпване на есента имаме навика да започваме да се храним с по-тежки храни. От изключителна важност е да се храним разнообразно и пълноценно, като на трапезата ни задължително трябва да присъстват плодове и зеленчуци.
- Усмихвайте се - смехът освобождава адреналина и повишава чувството за щастие, същевременно стимулира работата на клетките, борещи се с инфекциите.
- Сън - осигурете си необходимите часове сън, за да се чувствате отпочинали. Специалистите съветват, че възрастният човек трябва да спи минимум 6 часа на денонощие.
- Витамини - невинаги храните, които приемаме съдържат необходимото количество витамини и аминокиселини, затова се консултирайте с вашия лекар и приемайте хранителни добавки, набавящи нужната доза витамини.