Здраве

16 Октомври 2012

4309

Животът днес

Без лечение храносмилателните смущения се усложняват


С д-р Алма Узунова, гастроентеролог в МБАЛ „Люлин”, София, разговаря Галина Спасова


- Д-р Узунова, какво имат предвид специалистите, говорейки за функционални разстройства на храносмилателната система?
- Функционалните смущения се изразяват обикновено в редуване на запек и диария. Освен това има подуване на корема, газове, периодично се усещат болки по хода на дебелото черво – като цяло, има чревен дискомфорт. Това са основните симптоми за т.нар. синдром на дразнимото черво. Много разпространено страдание в цял свят, засяга предимно жените.

- При подобни оплаквания в какъв срок е препоръчително да се потърси лекар?
- Час по-скоро, защото едно нарушение на чревния мотилитет с този дискомфорт може да е признак не само за едно функционално нарушение, но са възможни и органични нарушения. И гастроентерологът е този, който преценява дали да се направи изследване на дебелото черво или не - в зависимост от тежестта на оплакванията и продължителността им. Най-често, след двадесет дни до един месец и след като се самолекуват с различни медикаменти, пациентите отиват при личния лекар, който ги изпраща на специалист. За да се изключи органичният произход на оплакванията, са необходими лабораторни и биохимични изследвания, ехография, колоноскопия, фиброгастроскопия. Ако симптомите на чревен дискомфорт, подуване на корема, продължителен и мъчителен запек продължават повече от 3 месеца, твърде възможно е да става въпрос именно за синдрома на дразнимото черво.

- Според Вашия опит – какво обикновено предизвиква или изостря функционалните нарушения?
- Те се засилват особено при сегашния много напрегнат начин на живот, проблеми на работното място, стрес - това е основното. Установено е, че в 33% от случаите симптомите, свързани със синдрома на дразнимото черво, намаляват постепенно и изчезват с времето при правилно провеждана психотерапия. Но има и други фактори – нередовното и лошо хранене, употребата на пикантни или пък тлъсти храни, които са трудносмилаеми, както и на груби храни, които също са трудносмилаеми.

Имам и много млади пациенти, ученици дори. При тях типичните причини са най-вече стресът и лошото хранене. Ядат бъргъри, пици, които са също мазни, трудносмилаеми. Пикантните блюда са много модерни, сред младите особено – индийска, китайска, индонезийска храна. Но тя е много вредна - не само заради хигиената в тези заведения, но и заради технологията на приготвянето. Алкохолът, цигарите, прекалената употреба на газирани напитки също са вредни фактори, които трябва да се имат предвид.

- Има ли храни от нашата традиционна кухня, които е желателно да се избягват?
- Всичко, което не е пържено и пикантно, е добро. Фибрите са полезни, но не груба целулоза. Фини фибри може да се консумират - фини овесени ядки за закуска; на обяд нещо, което не е пържено, не пържени картофи. Риба на скара, печено без лютиви подправки; месо и зеленчуци - задушени или на пара. От традиционната ни кухня мога да посоча като добър избор например гювеча, без остри подправки.

- Може ли режимът на хранене да предотврати появата на смущенията, за които говорим?
- Режимът трябва да се спазва. Нередовното хранене се наблюдава във всички възрасти – хората не закусват, не обядват, като се приберат вечер, се нахранват обилно. Много е вредно – не само за стомаха, за целия организъм. Така че, трябва да се разпредели дневното количество храна – една трета сутрин и вечер и две трети на обяд. Самото хранене да става бавно, в спокойна обстановка. Освен това ранната вечеря е много важно правило. В 18 часа да се вечеря, за да може стомахът да обработи храната преди времето за сън. А не както се прави – късно прибиране, ядене и лягане. Това е най-вредно, така се получават всички нарушения на стомашно-чревния тракт.

- Очевидно горните съвети масово не се спазват и тогава са нужни средства за облекчаване на неприятните усещания.
- Много хубав препарат е „Комфортекс”, комбинация от автентични индийски билки. Повечето от тях са известни подправки, богати на етерични масла и растителни смоли. Напълно натурален продукт, при производството му не са използвани синтетични оцветители, нито подсладители. В началните стадии, когато няма тежки нарушения, и при млади хора той действа много добре, ефектът се получава до 15 мин., но  лечението трябва да продължи поне един месец.

- Каква е вероятността функционалното заболяване да премине в органично?
- Рискът е по-голям, когато не се вземе под внимание диетичният режим и лечението, което се препоръчва от специалиста гастроентеролог, продължи се в същия дух... Неспазването на режима на хранене, както и стресът може да предизвикат по-тежки нарушения.

За контакт с д-р Узунова:
0888 936 421
alma_uzunova@yahoo.com

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 25