Бездействието е вредно за психиката
Ако човек не работи, рискува психическото си здраве. Ситуацията се подобрява, когато е ангажиран само един ден в седмицата, пише The Guardian. Другата крайност - големият обем работа, обаче не усилва положителния ефект.
Учени от университета Кеймбридж стигнаха до този извод, след като в продължение на две години анализираха данните за психичното състояние и заетостта на повече от 71 000 души на възраст от 16 до 64 години. Оказало се, че преминаването от статуса „безработен“ (причината за липса на заетост не е важна) към статуса „работещ човек“ понижава риска от попадане в групата на хората с най-лошо психическо състояние с 30%.
Според учените работохолизмът не укрепва психиката. А ако човек работи по-малко от стандартните 36-40 часа на седмица, това не оказва негативно влияние върху психиката му, а обратно. Затова специалистите съветват да се намали работната седмица, като се увеличи броят на почивните дни. Това понижава риска от стрес и хората са по-мотивирани и ефективни на работното си място.