Здраве

23 Ноември 2010

2117

Животът днес

Четири стъпки за предпазване на възрастните

Дори и да нямат видими здравословни проблеми, възрастните хора изискват засилено наблюдение и своевременни грижи, за да бъдат в максимално добра кондиция.

Отделените за тази цел време и средства се възвръщат многократно, защото е много по-лесно да предотвратиш проблем, отколкото след това да го преодоляваш. Който е гледал дълго време възрастен човек на легло, разбира смисъла на превантивната концепция за здравето. Отделен въпрос е над каква възраст даден човек изисква по-специално внимание.

Отговорът е комплексен - зависи не само от реалните години, но и от общото състояние, наличието на хронични заболявания, от двигателния и хранителния режим, психическата кондиция, отношенията в семейната среда.

При всички случаи е препоръчително хората над 70 г. да бъдат обект на някои специални грижи. Тук изобщо не се коментира изискването при установени заболявания стриктно и постоянно да се провежда предписаната терапия и тя да не се спира или променя без указания от лекаря.

1. Проверка за остеопороза

Това подмолно заболяване първоначално не дава никакви оплаквания и често първата му остра проява е някоя фрактура. Ако се счупи бедрената шийка, следва операция, дълго лежане с всички рискове заобщото състояние, трудно възстановяване. С тежки болки обикновено протичат и фрактурите нагръбначните прешлени, които могат да настъпят и без травма. Затова направете на възрастния човекизследване на костнатаплътност с остеодензитометър. При установяване на остеопения или остеопороза навременнотолечение е застраховка срещу бъдещи проблеми.

Оказва се обаче, че и хора безсериозна остеопороза получават фрактури.

Причините за тях са падания заради лоша координация надвиженията и отслабени рефлекси на долните крайници. Срещу тази заплаха има съвременно решение - редовен прием на алфакалцидол (D-хормон). Той не само укрепва костите, но и подобрява рефлексите и мускулната сила.

 2. Ваксинация

Възрастта сама по себе си е рисков фактор за вирусни заболявания. Затова дори и човек в напреднала възраст да няма други болести, специалистите препоръчват да си направи противогрипна ваксина. До края на ноември - на-чалото на декември не е късно. По преценка на лекаря може да се направи и ваксина срещу най-често срещаните причинители на пневмония.

Понякога специалистите предписват и курс с имуномодулатори срещу причинителите на бъбречни или дихателни инфекции споредсъстоянието и рисковетена съответния пациент. Всяка по-тежка инфекция в късната възраст може да снижи значително физическия и интелектуалния капацитет и дори да застраши живота.

3. Профилактични изследвания

Поне веднъж годишно трябва да се изследват основни показатели, коитодават ценна информация за функционирането на организма. Дори и личниятлекар да не може да отпусне направление за всичко, едва ли е невъзможно да се отделят 30-40 лв. през годината, за да се проверят: кръвната картина, СУЕ, захарта, липидният профил (общ холестерол, HDL, LDL, триглицериди), пикочната киселина, чернодробните проби (АСАТ и АЛАТ), бъбречната функция - креатинин и урея. Ранното откриване на изменения в тези показатели дава възможност за навременнадиагноза и лечение на редица проблеми.

 4. Не на рака!

Най-често разпространените форми на злокачествените заболявания примъжете и жените могат да се откриват навреме и да се преодоляват в значителна степен. При жените е задължително всяка година да посетят гинеколог (за преглед, цитонамазка, ехографски оглед на органите на малкия таз) и мамолог (за мануален и ехографски преглед, а по преценка и мамография), а мъжете - уролог (за мануален и ехографски преглед на простатата, както и за изследване на PSA - простатно специфичен антиген).

Не случайно по света възрастните редовно се преглеждат и за рак на дебелото черво чрез колоноскопия. Освен това при необичайно отслабване, нетипично кървене (от пикочо-половата система, храносмилателния тракт или белия дроб), при неясни продължителни болки не се бавете с прегледа.

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 145