Здраве

19 Януари 2010

1739

Животът днес

Да доразвият модела на здравното осигуряване

Новото правителство все още не е сформирано и на този етап може да се говори само за очаквания по отношение на бъдещата му политика в здравеопазването.

Това, което е ясно към момента, е, че трябва да се смени философията на бюджетирането.

Подходът към здравната система на досегашното правителство е административен, подменят се пазарните принципи, а гражданите са лишени от правото си на избор.

От друга страна, не може при едни и същи условия да се поставят тези, които плащат здравни осигуровки, и тези, които умишлено не ги плащат. Вторите не поемат своята отговорност по Закона за задължителното здравно осигуряване, а нарушават законовите разпоредби. Същевременно искат да бъдат третирани като гражданите, които съвестно внасят здравните си осигуровки.

Що се отнася до рамковото договаряне, становището на Българския лекарски съюз е, че то не може да стане без участието на Министерството на здравеопазването, без диалог с изпълнителната и законодателната власт. 
Иначе не би могло да се постигне споразумение по ключови въпроси, какъвто е бюджетът на основния пакет от здравни услуги. Пакетът е много широк и определеният от парламента бюджет на Националната здравноосигурителна каса не е достатъчен за адекватно финансиране на включените здравни услуги. 
Трябва да се намери формула, по която да се даде възможност за решаване на този проблем.  Това би могло да стане, като се свие пакетът от услуги,  предлаган от НЗОК, на базата на дейностите, които здравноосигурителната каса действително може да поеме, а останалото да се покрива от допълнителното задължително здравно осигуряване. Още една възможност представляват и средствата, акумулирани в доброволното здравно осигуряване.

Като цяло очакванията ни са здравно-осигурителният модел да бъде доразвит от новото управление на страната.

Не може системата да се опира само на един основен стълб, който няма възможност да покрива всичко необходимо за здравеопазване.

От друга страна, при сегашния модел  се създават условия за монополна дейност в  осигуряването. Когато в една такава сфера се разпределят големи количества пари, монополът не води до нищо добро.

При сегашния баланс между приходите и разходите на здравната каса е логично бюджетът й да не бъде изпълнен. Затова очакваме към края на септември или началото на октомври да се наложи неговото преразглеждане.

Това са основни моменти, които са много важни. Ако тези проблеми не бъдат решени, може да се очакват сериозни сътресения в здравеопазването.

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 79