Здраве

27 Април 2015

1888

Животът днес

Да освежим фасадата!

Бойка ВЕЛИНОВА

Кожата на лицето ни е открита и е изложена на сухия въздух в помещенията или пряко на атмосферните влияния. Специалният слънцезащитен крем с висок фактор, който дерматолозите ни препоръчват да нанасяме целогодишно, съвсем не е достатъчен за овлажняването и постигането на редовен свеж вид, когато сме навън.

Голямото предимство на домашните маски за лице е, че повечето продукти са натурални, налични в кухненския шкаф и са на достъпни цени. Редовното подхранване на лицето (включително шията и деколтето) сега, когато кожата е завехнала и безжизнена след дългата зима, дава бързи резултати и добро самочувствие. 

Подгответе кожата, като я почистите от грима и я измиете с неутрален сапун. Ако ви е необходимо, направете допълнително преди първата подхранваща маска много лек и внимателен механичен пилинг със смес от 1 ч.л. пшенични трици, 2-3 с.л. прясно изцеден лимонов сок и лъжица захар. Ползвайте козметична гъбичка, накисната в гореща вода и отцедена. Измийте накрая лицето с хладка вода и подсушете.

Натурален лифтинг

Разтворете 1 с.л. царевично нишесте в малко вода. Кипнете 100 мл вода и намалете котлона. С непрекъснато разбъркване добавете нишестето, докато се получи каша. Охладете и добавете 5 с.л. прясно изцеден сок от моркови и 1 с.л. заквасена сметана.

Нанесете маската на няколко слоя и я оставете върху лицето за половин час. Отмийте с хладка вода и нанесете подхранващ крем. Остатъка от маската дръжте в хладилника и я ползвайте в три последователни дни за най-добър ефект. Тя хидратира, стяга и премахва следите от умора по кожата.

Подхранващи маски

•Разбъркайте добре един жълтък с 1 ч.л. растително масло (бадемово, зехтин, жожоба) и 1 ч.л. течен мед. С мека четка или памучен тампон нанесете маската на лицето и шията: след засъхването на първия слой нанесете втори, а след него и трети. След 20-25 минути снемете маската с памук, напоен в топла вода. Прилага се 1-2 пъти седмично в продължение на 4-6 седмици. След 2-3 месеца курсът се повтаря.

•Затоплете докъм 40 градуса 30 г растително масло (зехтин, бадемово, но може и от пшенични зародиши, което е отлично за кожата на лицето) и натопете в него парче двуслойна марля. Температурата на маслото предварително изпитайте на гърба на ръката, за да не се опарите! Поставете марлята на лицето и шията. Покрийте с найлоново парче и хавлиена кърпа за запазване на топлината. Подложете си друга, за да не потече маслото. Маската се държи 20-30 минути. 

•Сварете в една чаша вода (200 мл) 3 с.л. ленено брашно, докато се получи желирана каша. След като поизстине, прибавете половин чаена лъжичка мед и една лъжичка зехтин (бадемово масло или 1 ампула маслен разтвор на витамин А). Маската се нанася на лицето и шията, покрива се с тънък слой лигнин, найлоново парче и кърпа, за да се запази топлината. След 15-20 минути измийте кожата с топла вода и изплакнете със студена вода за стягане.

•В порцеланова купичка намачкайте 10 г хлебна мая и постепенно прибавете топло мляко (при нормална кожа), зехтин (при суха кожа) или 3% кислородна вода (при мазна и пореста кожа), докато стигне гъстота на кашичка. Сместа се нанася на лицето на няколко последователни слоя. След 20 минути маската се измива с топла вода. Правете си по две маски седмично. Курсът на лечение е 20 маски.

Да пробваме сами 

След модата за бавно хранене и бавно живеене все повече набира скорост манията за приготвяне и ползване на домашни разкрасяващи и почистващи средства без химикали. Не пречи да опитате веднъж и да подобрите рецептите според собственото си усещане. 

Домашен дезодорант? Защо не? Особено ако се притеснявате от вредите за здравето, които могат да причинят алуминиевите съединения в масовите продукти против изпотяване. Предложената рецепта омекотява кожата, обезмирисява и не съдържа вредни химикали. Можете да си оформите сместа на стик и да го ползвате като обичайния дезодорант. 

Трябват ви по 3 с.л. кокосово масло и сода бикарбонат, по 2 с.л. масло от карите (шея) и талк (или царевично нишесте) и няколко капки от предпочитаните ви ароматни масла: роза, жасмин, лавандула, иланг-иланг, пачули.

Разтопете маслата на водна баня в порцеланова купичка или в малък стъклен буркан с капачка на винт, където ще съхранявате мазилото. Махнете от огъня и добавете содата и талка. Разбъркайте добре. Ароматизирайте по желание.

Домашен шампоан за 2 минути: Количеството се ползва 10-15 пъти. Подпомага изчистването на скалпа от пърхот.

Набавете си 180 мл натурален гел алое вера, 2 с.л. зехтин, 10 равни с.л. сода бикарбонат, 20 капки масло от розмарин, 10 капки масло от мента. Разбъркайте всички съставки в неголяма стъклена или порцеланова купа с пластмасова шпатула до пълното им смесване. Пресипете в стъклена бутилка или флакон. При много мазна коса може да се лишите от зехтина.

Подхранващ балсам за коса: В половин чаша заквасена сметана добавете 1 чаша разтопено кокосово масло, 1 с.л. олио от жожоба и 2 с.л. рициново масло. Разбъркайте добре и пресипете в подходящ флакон. Разбивайте добре преди употреба. Нанесете малко количество върху косата за няколко минути и отмийте много добре.

ЛУНАТА

Пълнолуние 4 май, 06:43:23 ч.

Последна четвърт 11 май, 13:37:18 ч.

Новолуние  18 май, 07:14:19 ч.

Първа четвърт  25 май, 20:20:10 ч.

КЪСМЕТЧЕТО НА АПРИЛ

 „Животът пречупва всекиго, но когато раната зарасне, някои стават по-силни.” Хемингуей

ДВЕ ТЕХНИКИ СРЕЩУ СТРЕСА

1. Психологическа визуализация  „Стресът отлита!”.

Време: 5 мин. Принадлежности: стол или легло.

Техника: Този метод на самовнушение е особено ефикасен, ако не можете да заспите поради мисли за грижите, които постоянно се въртят в ума ви.

Стъпка 1: Легнете по гръб или седнете удобно, без да кръстосвате ръцете и краката, със стъпала, опрени здраво на пода.

Стъпка 2: Представете си, че държите в ръката си връзка балони с изпуснат въздух. Представете си проблемите, които ви тормозят, и върху всеки поставяйте подходящ етикет или име, например: „Финансови проблеми”, „Ядове в работата”, „Иван ми къса нервите”, „Ана се заяжда” и т.н.

Стъпка 3: Представете си, че надувате първия балон и вкарвате в него всичките си безпокойства, породени от определения проблем. Хубавичко си представете етикета, ясно изписан върху балона, който расте пред очите ви при надуването. След като прецените, че всичките ви проблеми, свързани с този проблем, са вкарани в балона, заемете се със следващия.

Стъпка 4: Вкарайте с въздуха в балоните една по една всичките си тревоги. Така ще разтоварите мислено съзнанието си от тях.

Стъпка 5: Представете си, че сте на открита, голяма поляна и държите балоните в ръка. Пуснете ги и вижте как се издигат високо и отлитат далеч от вас, а вие стоите долу спокойно, без никакви тревоги.

2. Физическа техника „Продължително, бавно и дълбоко дишане”.

Време: 2 минути или повече (по ваше желание). Принадлежности: не са необходими.

Техника: Това е най-евтиният, прост и бързодействащ метод (известен и като диафрагмено дишане) за успокояване в стресова ситуация, който можете да прилагате по всяко време.

Стъпка 1: Поемете дълбоко въздух, така че да изпълни долната част на белите ви дробове и да усетите как коремът се издува. Задръжте за момент, след това издишайте шумно като при въздишка и изтласкайте въздуха от белите дробове.

Стъпка 2: Повторете отново първата стъпка.

Стъпка 3: Поемете бавно въздух, но този път издишайте нормално. Релаксацията ще се почувства веднага.

Стъпка 4: Продължете да изпълнявате дълбокото коремно дишане известно време и ще установите, че така стресът намалява, а способността ви за концентрация и работа се увеличава. 

Из "101 техники за релаксация".

 

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 143