Диагностично - свързаните групи
Българското здравеопазване е на прага на поредните реформи в своята история. Те ще са свързани с премахването на действащите в момента клинични пътеки и въвеждането на т.нар. диагностично свързани групи (ДСГ). По време на своите медийни изяви министър Божидар Нанев не пропуска възможността да популяризира предимствата на системата на диагностично свързаните групи. Още като председател на Българския лекарски съюз д-р Нанев и екипът му неведнъж алармираха, че клиничните пътеки не дават възможност за нормален лечебен процес, тъй като по тях болниците получават пари, като се отчита само основната диагноза, но не и придружаващите я заболявания.
Какво всъщност представляват диагностично свързаните групи? Най-общо казано, това е система за класификация на пациентите, за заплащане/финансиране на болничното лечение и за разпределение на ресурсите. ДСГ е група, която обединява в себе си клинично подобни пациенти. Критериите, по които се прави този подбор, са например обща медицинска характеристика, методи, разходи и срок на продължителност на лечението. Така за в бъдеще средствата, постъпващи чрез диагностично свързаните групи, ще позволяват пациентите да бъдат лекувани едновременно по водещото и по съпътстващите заболявания.
В световен мащаб за момента е доказано, че ДСГ са най-ефективният метод за финансиране на здравеопазването. Предимствата са, че при него не се пестят или заплащат излишни дейности в медицината. Въз основа на обработването на финансова и медицинска информация се вижда къде се правят по-големи разходи и има нужда от повече пари от касата, както и къде случаите са по-леки и могат да се отделят по-малки суми от бюджета. Така средствата ще бъдат разпределени по най-правилния начин и впоследствие няма да има условия за възникване на нерагламентирани финансови взаимоотношения между лечебно заведение и пациент и между лекар и пациент. Казано с други думи, ДСГ са един медицинско-икономически инструмент, който прави възможно постигането на повече прозрачност при извършването на услуги в сферата на здравеопазването.
Преминаването от клинични пътеки към диагностично свързани групи не може да стане изведнъж. За първи път опит за ДСГ в България се прави през 1995 г. Пилотният проект стартира с 11 болници, в които чужди експерти обучават български специалисти за тънкостите на анализа на събрани данни и симулация на бюджети. През 2001 в действие влиза втори проект, като в него вземат участие още девет плюс старите 11 болнични заведения. Според министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев в момента системата е готова на 90 процента и капацитет, и ресурс да направи прехода от клинични пътеки към диагностично свързани групи. За тази цел обаче първо трябва да се започне с пилотни болници.