Движението за чисти храни набира скорост
Известно е, че продуктите, които присъстват в менюто ни, съвсем не са безопасни, затова през миналата година в САЩ застъпниците за реформи в хранителната промишленост, за чисти храни и сигурни правила за производството им набраха скорост и постигнаха сериозни резултати.
През декември ръководствата на много държавни училища обявиха, че ще закупуват от доставчиците само пилета, които не са третирани с антибиотици. Това решение ще се отрази на качеството на храната, която се сервира в столовете на почти 3 милиона ученици. Очаква се то да накара производителите да се замислят за промени в технологията за отглеждане на пилетата. В Съединените щати повечето животни, които се отглеждат за месо, се инжектират с антибиотици дори и когато не са болни. Тази практика заплашва ефикасността на лечението на хора с антибиотици. Някои птицеферми вече обявиха, че от тази година няма да използват антибиотици, които са жизненоважни за хуманната медицина.
В страната бяха организирани протести срещу съгласието на Агенцията за защита на околната среда да се използват отровни хербициди при отглеждането на ГМО култури. Въпреки доказания риск за човешкото здраве агенцията одобри използването на хербицида Enlist Duo при отглеждането на нови сортове генномодифицирани царевица и соя. Когато плевелите станат устойчиви към един химикал, обикновено се разработва нов, по-силен хербицид, за да се осигури реколтата от ГМО култури, и въпреки опасността за здравето на потребителите федералните агенции не го забраняват. Заради одобрението на Enlist Duo Съветът за защита на природните ресурси е завел съдебно дело срещу Агенцията за защита на околната среда. Междувременно на много места се организират кампании срещу ГМО продуктите. В Орегон властите отхвърлиха начина, по който тези продукти се описват в етикетите, а на остров Мауи бе забранено отглеждането на генномодифицирани култури.
Представяйки последните научни изследвания, през есента на миналата година Съветът за защита на природните ресурси отправи искане до Агенцията по храните да забрани опаковките за пиците и сандвичите, съдържащи отровни химикали, които предизвикват хормонални нарушения. Съветът установи и проблеми в закона за безопасност на храните, чрез които стотици химически хранителни добавки се промъкват в обработените и пакетираните продукти, без да са обявени и изпробвани.
Вече някои хранителни вериги се присъединиха към движението за промени в хранителната индустрия, защитаващи здравето на потребителите. Компанията „Макдоналдс“ пое ангажимент от 2016 година да предлага в менюто си само екологично говеждо месо.
Организацията Whole Foods въвежда рейтингова система за оценка на устойчивостта на производството на пресни продукти. Това е голяма стъпка напред към създаването на стимули за селскостопанското производство, което е полезно и за здравето, и за околната среда. Земеделските производители ще бъдат отличавани, ако използват техники за производство на здравословни продукти с по-малко химикали, вода и енергия и опазващи почвата и околната среда.
С няколко документални филма обществеността бе информирана за вредните практики в хранителната промишленост. Излъчването им насочва вниманието към проблемите в производството на храни. В тях се засяга връзката между затлъстяването сред децата и индустриализираната система за производството на храните, за огромното разхищение на продукти. Повечето американци изхвърлят на боклука почти половината от храната си, а в същото време един на всеки 6 души едвам изкарва прехраната си.
Въпреки съпротивата на индустриалците защитниците на чистата храна постигнаха доста успехи. Агенцията по храните обяви, че ще задължи веригите за хранене да включат в менютата си броя на калориите, които се съдържат в предлаганите ястия. В Бъркли, Калифорния, жителите гласуваха за облагане с данък на безалкохолните напитки.
Активистите в Сан Франциско се опитаха да наложат такъв данък, но след като производителите изхарчиха 10 милиона долара за кампания срещу тази мярка, инициативата не успя да събере необходимите две трети от гласовете на жителите на града. А в края на годината Конгресът отхвърли някои от основните препоръки в новия закон на Министерството на земеделието, като по този начин позволи в училищата да продължават да се предлагат на децата солени храни и такива с намален пълнозърнест състав.
Процесът на производство на храните продължава да има много недостатъци, като употребата на химикали в земеделието и обработката на храните, които застрашават здравето, климата и околната среда, употребата на антибиотици при отглеждането на селскостопански животни, недостъпните пресни продукти за хората с по-ниски доходи, огромното количество храни, които се изхвърлят на боклука, както и липсата на справедливост в условията на труд.
Борбата за решаване на тези проблеми няма да бъде спечелена за една година, но през 2014-а беше показана решимост да бъде продължена и през тази и през следващите години, до постигането на по-сигурни и екологични правила при производството на хранителни продукти.