Еластичното ходило - основна причина за плоскостъпие при децата
Детето се оплаква от болки в ходилата и краката? Може да е плоскостъпие. Състоянието се среща доста често напоследък заради обездвижването на малчуганите, които прекарват повече часове пред компютъра и телевизора, отколкото в игри на открито. Детското плоскостъпие представлява спадане на надлъжния ходилен свод и отклоняване на петата и цялото ходило навън, пояснява детският ортопед д-р Павел Георгиев от ИСУЛ в профила си в CredoWeb.
Във видеоматериал той обяснява кои са причините за това. Най-честата е еластичното плоско ходило. Все пак индивидуалното състояние трябва да се прецени от детски ортопед. Най-добре е да се направи профилактичен ортопедичен преглед на 4 години. При еластичното плоскостъпие няма вродени деформации на ходилото, а само повишена еластичност на съединителната тъкан. Това само по себе си не е заболяване, но предразполага към деформиране на гръбначен стълб, горни и долни крайници. Ходилният свод се оформя постепенно с възрастта под действието на мускулите, затова физическата активност и босото ходене имат стимулиращ ефект.
Кои са симптомите
Детето се оплаква от болки в ходилата и подбедриците (прасците), лесна уморяемост. Родителите забелязват изтриване на подметките от вътрешната страна. Най-често обаче в детството плоскостъпието е безсимптомно, като оплакванията започват в млада зряла възраст.
Терапията
Насърчава се босото ходене без обувки и чорапи, когато е възможно. Такъв е подходът до 10-12-годишна възраст, т.е. до оформяне на ходилото. Дразненето на кожните рецептори (за температура, натиск, болка) по повърхността на стъпалата стимулира мускулите, които от своя страна повдигат ходилния свод. След тази възраст, ако има оплаквания, се препоръчва носене на индивидуални стелки. Ако страданията продължават въпреки предприетите мерки, се обсъжда извършването на ортопедични операции за повдигане на свода.
При скъсяване на ахилесовите сухожилия, което е друга причина за плоскостъпие, се опитва с лечебна физкултура и/или се извършва ранно оперативно удължаване.
Добрите детски обувки трябва да бъдат удобни, топли, сухи и с гъвкава подметка. Големи проучвания показват, че те практически не биха могли да подобрят ходилния свод, но пък твърдите и неудобни обувки могат да забавят естественото оформяне на ходилото. Последното се отнася и за всички ортезни средства, които твърде често се използват в ранна детска възраст – супинатори, стелки.
С д-р Павел Георгиев можете да се свържете, като намерите профила му в credoweb.bg