Електронното досие ще реши проблема с кухите диагнози и фалшивите хоспитализации
Д-р Йордан Георгиев - специалист по анестезиология и интензивно лечение, управител в МБАЛ „Св. Панталеймон-Плевен” ООД
Електронното здравно досие е нещо, което отдавна трябваше да се случи. Поради една или друга причина то се забави, но вече е факт и моето мнение за него е положително. Вече всички данни от прегледи, манипулации, операции и др. ще бъдат въвеждани в пациентското досие, което до определена степен ще реши проблема с т.нар. кухи диагнози и фалшиви хоспитализации.
Когато пациентът има желание да разбере дали му е правено нещо в дадено лечебно заведение, независимо болнична или доболнична помощ, той ще има достъп до тази информация. Това все пак е някакъв вид контрол, а той не е никак маловажен. Така че вървим в правилната посока. Що се отнася до подаването на информация от наша страна – всичко е въпрос на вътрешна организация.
Възможно е да има леки проблеми, докато се адаптираме, но не очаквам те да бъдат сериозни. Все пак ние не сме открили колелото. В Германия тази практика съществува от години, с тази разликата, че информацията не се подава само към една разплащаща институция, каквато е НЗОК, а към няколко от техните здравни каси.
Д-р Елиза Георгиева - специалист по образна диагностика, управител в МБАЛ „Св. Панталеймон-Плевен” ООД
Електронното досие със сигурност ще улесни работата ни, защото към настоящия момент половината от времето на лекарите минава в писане на хартия с химикалка. А представете си какво може да се случи с хартията – наводнение, пожар, недобросъвестно съхранение. От друга страна, не всеки пациент е достатъчно запознат със собственото си здраве, невинаги носи старите си документи и епикризи, а това затруднява лекаря да продължи правилното лечение.
Ако цялата информация фигурира в електронното досие, на лекаря ще му бъде много по-лесно да разбере с какви диагнози е човекът, как е лекуван и как да продължи лечението. Самото въвеждане на данни в реално време няма да е проблем за нас, защото и сега ежедневно и ежечасно пишем история на заболяването. Много по-лесно е това да става на компютър и ефектът ще е много по-добър.
Ние работим с болничен софтуер и всеки ден подаваме електронен отчет към здравната каса за приети и изписани пациенти. Така или иначе цялата база данни е там, но вече ще имаме възможност да проследяваме цялото заболяване или здравна история на даден пациент. Според мен обаче електронното здравно досие трябва да бъде свързано с електронната здравна карта. Пациентът намира своята болница, получава дадена помощ, четец разпознава картата му и плащането на услугата се извършва.
Така ще е много по-лесно и за болниците, най-вече частните, особено такива с много пациенти, които са лимитирани по някакъв начин. Частните лечебни заведения, както и държавните, са на делегирани бюджети, а това ще премахне субективния фактор за определянето на средствата. Редно е да няма делегирани бюджети.