Емилия Казълова: Кърмата предпазва от болести

Ползите от кърменето се запазват за цял живот, а кърмата направлява развитието на имунната система на детето

Много проучвания доказват, че кърмените бебета боледуват по-рядко и по-бързо се възстановяват след прекарана инфекция. Повечето майки са наясно, че кърменето подсилва имунната система на бебето, но малко знаят каква точно е причината. Най-честото предположение е свързано с антителата. Истината обаче е, че колкото и важни да са антителата, в кърмата има хиляди други компоненти, които подкрепят имунната система. Някои от тези компоненти са много конкретни и осигуряват защита срещу определени патогени (вируси или бактерии), докато други имат по-широка функция и защитават бебето по различни начини.

Как кърмата предпазва от инфекции

Кърмата съдържа достатъчно количество пребиотици и пробиотици. Здравословната смесица от “приятелските” бактерии (пробиотици) в червата е важна за цялостното здраве, тъй като 80% от имунната система се намира в тях. Т. нар. “добри” бактерии помагат за отстраняване на други, причиняващи различни заболявания. Пребиотиците са повече от храна за пробиотиците. Съществуват стотици различни видове от тези специални захари, наречени олигозахариди. Млякото на всеки животински вид съдържа определена смесица от тях. В майчиното мляко са открити 90 различни вида олигозахариди, образуващи над 900 различни химични съединения, всяко от които може да спре инфекция, като попречи на определен щам да се посели в чревната стена. За разлика от антителата, олигозахаридите могат да защитят бебето от вируси и бактерии, на които майката никога не е била изложена.

Протеините са сравнително малко в кърмата, но пък съществената функция на двата основни протеина в майчиното мляко – антитела (имуноглобулин А) и лактоферин, е не хранителна, а защитна. Докато антителата са специално насочени срещу един определен патоген, лактоферинът действа по-широко. Той може буквално да убива бактерии, вируси и гъбички и има противовъзпалително действие. Тъй като лактоферинът е трудно разградим, той преминава в урината сравнително непроменен и така помага срещу инфекции и на отделителната система. Лактоферинът подпомага растежа на “приятелските“ бактерии в червата на бебето.

Известни са още много съставки на кърмата, които имат значение за имунната система. Сред тях са алфалактоалбумин, лизозом, липиди, млечни мазнини, нуклеотиди, дефензини, цитокини, хормони, фактори на растежа, левкоцити, макрофаги, лимфоцити и др. Незрялата имунна система на бебето разчита на тях. 

Коластрата съдържа високи концентрации на много от тези вещества. Имунната система на бебето съзрява през първата година и е по-зряла след двегодишна възраст. Но тя не е напълно зряла, докато детето не стане на около 6 години.

Какво ще се случи след спиране на кърменето

За щастие ползите от кърменето се запазват за цял живот, защото кърмата съдържа компоненти, които направляват развитието на имунната система на детето.

Акушерката Емилия Казълова отговаря на пациентски въпроси във форума на CredoWeb. Още полезни съвети за младите родители ще намерите на личния й профил в платформата.

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 135