Здраве

19 Ноември 2013

1922

Животът днес

Генеричните лекарства са ефективни и с изгодна цена

Генеричната индустрия има особено важен принос за достъпа на пациентите до качествени и ефективни лекарства, за  спестяване на обществени средства, както и за създаване на работни места и устойчиво развитие. Производството на генерици в Европа  спестява на здравните системи и пациентите  годишно повече от 35 млрд. евро, а заетите в него са над 150 хиляди души.  Българските производители  осигуряват  15 хиляди работни места. На кръглата маса в парламента „Рационалната лекарствена политика – гаранция за подобряване на достъпа на пациентите до  медикаменти” бяха приведени многобройни данни, доказващи ролята на генериците в това модерното и ефикасно лечение да достигне до повече хора. Благодарение на тях за последните 12 години в рамките на ЕС достъпът до лекарствена терапия е увеличен с 200%, като средната й цена е понижена с 60%.

Пазарният дял на генеричните лекарства в ЕС е 54%, като за тях се използват 21% от публичните разходи за медикаменти. Данните по отношение на лечението на конкретни заболявания също са красноречиви - от общо 36 млн. души с диабет в Европа 20 милиона се лекуват с генерични лекарства, а от 82 млн. хипертоници  48 млн. са на терапия с генерични медикаменти. Европейските експерти, както и Световната здравна организация са категорични, че политиката за насърчаване на производството и по-широкото използване на генерици дава възможност повече средства да се насочват към други области на общественото здравеопазване - подобряване на спешната помощ, закупуване на техника, профилактика и др.

Очакванията са за периода 2007-2020 г. биоподобните лекарства да осигурят спестявания между 11,4 и 33,4 млрд. евро годишно за 8 страни от ЕС. Навлизането на биоподобни лекарства на пазара увеличава достъпа до лечение и води до икономии в  10 страни: Австрия, Италия, Белгия, Румъния, Франция, Испания, Германия, Швеция, Гърция, Великобритания. Спестени са средно около 120 млн. евро годишно за всяка държава, а за първото тримесечие на 2013 г. спестените средства възлизат общо  на 400 млн. евро.

 Ейдриан ван ден Ховен, генерален директор на Европейската генерична асоциация, пред в. ”Животът днес”
 Това , което хората трябва да знаят за генеричните и биоподобните лекарства, е, че те осигуряват много добро лечение, еквивалентно на оригиналните продукти, но на значително по-ниска цена.  В резултат националните здравни системи или отделните граждани, които купуват сами медикаментите си, имат достъп до съвременна терапия на по-ниска цена – именно благодарение на генериците. Предизвикателството пред всички, независимо къде живеят в Европа, е неравнопоставеният достъп до лекарства и генериците и биоподобните помагат това да се преодолява – именно чрез по-ниската си цена.

Най-разпространеният мит за генериците се базира на неразбирането  на връзката между цената и качеството. Оригиналните лекарства под патентна защита са много скъпи поради огромните разходи по създаването им. Но в момента, в който изтече патентът, идва конкуренцията на генериците и биоподобните лекарства и цените тръгват надолу. Качеството на медикаментите обаче остава точно същото и дори по-добро и ефектът от прилагането им е същият. И това е в интерес на отделния пациент и на цялата здравна система. Естествено проблемът е, че трябва да се изчака да изтече патентната защита. Според нас  е важно, че генериците и биоподобните създават условия цените на медикаментите извън патент да падат, което освобождава средства за по-широк достъп до скъпите оригинални лекарства под патентна защита.

Спецификите на българския лекарствен пазар на фона на европейските тенденции бяха широко дискутирани от участниците в кръглата маса – анализатори, производители, законотворци, администратори. 73 на сто от лекарствата, отпускани по здравната каса, са генерични и за тях отиват 41% от лекарствения бюджет, докато останалите 27% са оригинални и за тях се отделят 60% от публичните средства. Известно е също така, че в България процентът на медикаментите, заплащани с обществени средства, е най-нисък, а доплащането от джоба на пациентите най-високо – 60%.

Международното ценово рефериране на лекарствата успява ефективно да задържи цените на нашия пазар, обаче крайно ниските им стойности имат негативи, които не са за подценяване. Съчетано с изключително малкия български пазар, това поставя под въпрос наличието на немалко лекарства – поради икономическата нерентабилност за производителя. През миналата година от нашия пазар са били изтеглени 196 вносни лекарства, през 2013 се очаква да бъдат 200.

 Участниците в кръглата маса се обединиха около извода, че препятствията или забавянията в ценообразуването и реимбурсирането на генерични и биоподобни лекарства трябва да бъдат премахнати, тъй като този вид медикаменти осигуряват икономии, разширяват достъпа на пациентите до лечение и стимулират развитието на местните икономики, където са представени и осъществяват производствена и търговска дейност.

Какви стъпки са необходими, за да се отстранят пречките пред добрия достъп до генерични лекарства?
• Актуализиране на нормативната база
• Публичност, прозрачност на обществените разходи за медикаменти
• Рационализиране на системата за реинбурсиране
• Широко информиране на пациентите за генеричните и биоподобните лекарства

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 77