Хранителните влакна спасяват от много заболявания
Само преди дни списание The Lancet публикува данни, според които употребата на богати на хранителни влакна продукти намалява риска от исхемична болест на сърцето, диабет тип 2 и рак на правото и дебелото черво средно с 16-24%. Учените съобщават още, че тези продукти понижават масата на тялото и концентрацията на холестерин в кръвта, предпазват от злокачествени заболявания, свързани с наднорменото тегло, като рак на хранопровода, на млечната жлеза, на матката и на простатата.
Глобалното изследване:
Към тези данни би трябвало да се отнасяме сериозно. Първо, защото Lancet е едно от най-влиятелните медицински списания в света. Второ – изследването е колосално. Специалистите са анализирали над 240 научни изследвания за хранителните влакна, проведени през последните 40 години с участието на милиони души.
Какви са изводите:
- Ежедневно трябва да се употребяват не по-малко от 25-29 грама хранителни влакна, но по-добре е да са повече. Реално болшинството хора по света ядат по-малко от 20 грама на ден. Според статистиката средностатистическият американец употребява само 15 грама.
- Всеки допълнителни 8 грама хранителни влакна на ден намаляват заболеваемостта от исхемична болест на сърцето, диабет тип 2, рак на правото и дебелото черво с 5-27%. Увеличената употреба на пълнозърнести продукти (важен източник на хранителни влакна) намалява риска от развитието на повечето неинфекциозни заболявания с 13-33%.
- Учените са пресметнали, че хранителните влакна, присъстващи редовно в менюто, могат да намалят риска от преждевременна смърт на 26 души от хиляда.
Видове хранителни влакна:
Много хора са убедени, че те са само фибрите. Всъщност хранителните влакна са много, но те имат общото свойство, че не са по силите на храносмилателните ферменти. В резултат влакната преминават през стомаха и тънките черва цели и невредими. Тук обаче се появява разликата между хранителните влакна. Едни напускат организма ни във вида, в който са постъпили. Вторите служат като храна за полезните микроорганизми, които обитават дебелото черво.
Всички хранителни влакна обаче са здравословни. Първите насищат и елиминират чувството на глад, не позволяват появата на запек, пречат на окисляването на средата в дебелото черво и го предпазват от рак и други заболявания.
Разтворимите влакна също регулират храносмилането, но най-важното е, че помагат на полезните бактерии да се борят с вредните. И още – в процеса на преработване се образуват късоверижни мастни киселини. Те регулират обмяната на веществата, предпазват лигавицата на стомаха, помагат за усвояването на микроелементите като калций, магнезий, мед, цинк и желязо. Към всичко това трябва да добавим още един положителен ефект от употребата на хранителни влакна – те извеждат от организма токсичните и вредни вещества, включително и холестерола.
Как да си набавим хранителни влакна:
Здравословното хранене изисква употребата на различни растителни влакна. Основният им доставчик са плодовете и зеленчуците (на ден трябва да се ядат не по-малко от 450-500 г), както и пълнозърнестите продукти като хляб. Обикновено в едни и същи продукти присъстват различни растителни влакна, но не в еднакво съотношение. Затова менюто на хората трябва да е разнообразно.