Каква профилактика за рака на дебелото черво да изберем?

Повече от 3000 български мъже и жени се разболяват ежегодно от рак на дебелото черво, повечето са в напреднал стадий, пише в CredoWeb д-р Атанас Матев от „Хирургичен център Матев” – Стара Загора. Открит рано, ракът на дебелото черво се лекува успешно в 90% от случаите. Затова профилактиката е важна. Какви са възможностите:

1. Тест за окултно кървене

На всички мъже и жени над 50 г. е препоръчително да си извършват тест за профилактика на рака на дебелото черво чрез фекален тест за скрито кървене. Оплакванията при рак варират и не всеки човек има симптоми. Смъртността от този тумор пада с 16% при тези, които правят теста, в сравнение с останалите. Цената на теста е 20 лв. 

2. Неинвазивен тест с фекална проба

M2-PK тестът (пируват киназа) е скринингов метод със специфичност 91% за поставяне на ранна диагноза при рак на дебелото черво или доброкачествени полипи чрез доказване на ензима M2-PK във фекалиите. Тестът разпознава ензима M2-PK (M2-пируват киназа), който се проявява при ракови заболявания. 

3. Инвазивно изследване на лявата половина на дебелото черво

Извършването на сигмоидоскопия увеличава шанса за откриване на безсимптомно протичащо заболяване. Най-често това са полипи на дебелото черво, които, ако не се открият навреме, нарастват и се израждат раково. При полипи над 4 см вероятността за злокачествено израждане е 40%. Смъртността от рак на дебелото черво може да се намали с 30% в резултат на изследване на всички застрашени, според медицинските проучвания. Профилактиката чрез сигмоидоскопия е подходяща след 55 г. 

4. Инвазивно изследване на цялото дебело черво с обща анестезия

Това е най-подходящата профилактика за хора над 65 г., които досега не са правили никакво изследване. Извършва се с обща анестезия. Точно изследване с възможност за отстраняване на полипи и вземане на биопсии. 

Притеснителни симптоми:

•Кървене от ануса;

•Промяна в ритъма на дефекация, продължаваща над 4 седмици;

•Опипваща се формация в дясната коремна половина, по хода на дебелото черво;

•Опипващ се тумор в ректума;

•Анално кървене при пациенти след 50 г. без анални симптоми;

•Необяснима желязодефицитна анемия;

•Редукция на тегло. 

Потърсете профила на д-р Атанас Матев на credoweb.bg, за да се свържете с него.

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 144