Какво трябва да знаем за износването на ставите?

Лечението на дегенеративните ставни заболявания (износването на ставите) е труден и продължителен процес. Широко разпространено схващане е, че заболяването обхваща определена става или стави, но това не е така. Обикновено засяга целия организъм, пише в профила си в CredoWeb доц. Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология на Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ”. Не е вярно, че се засягат и само възрастните. Голяма част от болните са под 40 г., има дори пациенти на 20-25-годишна възраст.

Как започва заболяването?

Смята се, че износването на ставите е свързано със силни болки. Това обаче невинаги е така. Най-често оплакванията са леки, обикновено сутрешна скованост, непостоянни слаби болки, които често се увеличават при претоварване или промяна във времето. Оплакванията лесно се повлияват от прием на обезболяващи или при покой. Това, което нашите пациенти трябва да знаят, е, че не бива да пренебрегват тези първи симптоми на едно от най-честите заболявания - артрозата. Това е моментът, когато те трябва да вземат мерки, за да предотвратят или забавят хода на болестта.

Как можем да лекуваме артрита?

Бих казал, че износването на ставите изисква постоянен ангажимент от страна на болния съвместно с неговия личен лекар и консултанта-ортопед. Основното, което целим при нашите болни, е да облекчим оплакванията им и да спрем прогреса на заболяването. Това изисква редовно проследяване на състоянието на пациента от лекуващия го ортопед. Износването на ставите е в пряка връзка с натоварването им. Т.е. колкото повече ги претоварвате, толкова по-голяма е вероятността те да се износят. Тук трябва да отграничим претоварването от нормалната двигателна активност. Ние наблягаме и винаги съветваме нашите болни да повишат своята двигателна активност.

Движенията в засегнатите стави предотвратяват развитието на контрактури и свързаните с тях ограничения в движенията и куцане. Движението без претоварване освен това не е свързано с болки. Не на последно място движението в ставата е това, което подобрява храненето й. Ставният хрущял не е кръвоснабден и се храни от вътреставната течност. Освен смазване на ставата друга основна функция на ставата е храненето на ставния хрущял. Когато ставата е обездвижена, движението на хранителни вещества е силно затруднено и хрущялът допълнително страда. Затруднява се неговата нормална функция. Дори и да приемаме лекарства и хранителни добавки с цел подхранването му, тяхното усвояване ще бъде неефективно при липса на двигателна активност.

Поради доказаните вредни последствия от претоварването на ставите, водещо до износването им, съветваме болните да регулират теглото си. Дори и 5-6 килограма по-малко могат да се окажат решаващи за изчезване на оплакванията и забавяне или спиране на процеса на износването на ставите.

Потърсете профила на доц. Пламен Кинов в credoweb.bg, за да видите и видеоматериали, свързани с оперативното лечение на артрозата и поставянето на ендопротези.

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 137