Клиничните проучвания – опасни експерименти

С д-р Нели Цолова, директор "Клинични проучвания", разговаря Микаела Въжарова

- Дни наред редица медии буквално раздухват истерия под заглавия от рода: «чужда фирма експериментира върху български болни». А всъщност става дума за една световна практика – за клинични проучвания за лекарства...
- Въпросната истеричност, ако повторя вашето определение, би трябвало сериозно да ни разтревожи като европейско общество. Но тя трябва да разтревожи и много от нас, експертите, които явно не сме си свършили докрай работата, щом се стига до изкривяване на факти и истини. Такива медийни, публични внушения за опасни «експерименти», извършвани от фармацевти с болни хора, могат да бъдат отдадени на пълното неразбиране и на липса на информация. Клиничните проучвания, провеждани при хора, са от основно значение за потвърждаване безопасността и ефикасността на нови лекарствени продукти, както и за изследването на новите приложения на вече съществуващите лекарства.

- Как бихте отговорили на тезите за «използване на болни, отчаяни хора» за неясни цели?
- Правилата на добрата клинична практика, които са световен задължителен стандарт, гарантират сигурността, законните и етичните права на участниците в изследванията. Всяко участие в такова изследване е доброволно, след дадено информирано съгласие. Не може да има и намек, и минимален елемент на принуда, всеки участник може както да влезе, така и да излезе в зависимост от своето състояние и решение. Лекарства не се тестват върху хора с дадено заболяване, ако не се очаква те да имат полза от това. Дори и на тези, на които е предложено участие и които са подписали формуляр за информирано съгласие, се правят редица изследвания, преди да стане ясно дали могат за започнат лечение по протокола на изпитването. И ако се върнем към началото – към истеричността на някои медийни заглавия и разбираемо заставащото нащрек българско общество по темата, бих искала още веднъж да подчертая, че  в съвремието все повече лекарства стават пробив в световната наука, средство за спасение там, където вече често е останало само отчаяние, инструмент за  борбата с много болести.

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 172