Магията, наречена „Комбуча”
Хранителни култури от дрожди и бактерии от векове са били използвани от хората за създаване на здравословни ферментирали напитки и храни с цел подобряване на здравето. Истински древен роднина на тези напитки е ферментиралият чай, наречен „Комбуча”. Той идва от региона на Източна Азия и достига до Германия през Русия в разстояние на едно столетие. Това древно домашно лечебно средство все повече се използва и в други държави при всякакви здравословни проблеми.
Гъбената култура се състои от жилава желатинова мембрана под формата на плосък диск. Живее в хранителен разтвор от чай и захар, в който постоянно се размножава. Дискът, състоящ се от гъбички, първо покрива цялата повърхност на чаената напитка, след което се сгъстява. Ако човек отглежда гъбичките правилно, те могат да продължат да се развиват и размножават до края на живота му.
По време на процеса на ферментация и окисление гъбичната култура предизвиква разнообразни и сложни реакции в чаения разтвор, които се развиват едновременно или последователно (включват процеси на синтез и разпад). Чаената гъбичка се храни със захар и в замяна на това произвежда други ценни субстанции, които променят характера на напитката: глюкуронова киселина, млечна киселина, витамини, аминокиселини, антибиотични вещества и други продукти. Следователно чаената гъбична култура представлява истинска малка биохимична лаборатория.
Освен като освежителна напитка тя се използва и като лечебно средство. В съобщенията, достигнали до нас от древни, а и от по-нови времена, се цитират огромен брой заболявания, при които „Комбуча” е използвана и възхвалявана.
Палитрата на нейното приложение варира от най-леко неразположение до най-тежки и сериозни заболявания.
За разлика от много лекарства с неприятните им странични действия, активните вещества на „Комбуча” въздействат на целия организъм – чрез естествено възприеманите си метаболитни ефекти те могат да възстановят нормалното състояние на клетъчните мембрани без никакви странични ефекти и така да поддържат доброто здраве. Нека използваме това природно средство за поддържане на нашата жизненост и активност, както и нашите умствени и физически способности.
Напитката е ефективна за засилване на стомашно-чревната дейност. Специалистите препоръчват по една напитка в малка чаша преди всяко хранене, като количеството на приемите постепенно се увеличава.
Чаят най-вече прочиства кръвта и детоксикира, като се твърди, че дава отлични резултати при постоянно главоболие, болки в крайниците, подагра, ревматизъм и други проблеми, свързани с остаряването. Цялостният ефект на чая с гъбни култури се проявява след няколко седмици чрез подобряване на общото състояние и повишена работоспособност, които вероятно се дължат на високото съдържание на витамини и хормони.
Гъбичката и нейните метаболитни продукти показват отлично въздействие при регенерацията на съдовите стени и следователно тя е чудесно лекарство при атеросклероза. Чрез приема на напитката, описвана като чаен квас, се получава забележително укрепване на жлезите в организма и подобрение на метаболизма.
Чаеният квас се препоръчва като отлично профилактично средство при подагра и ревматизъм, фурункулоза, атеросклероза, високо кръвно налягане, нервност, храносмилателна недостатъчност и проблеми, свързани с остаряването. Той силно се препоръчва също и при спортуващи и хора, занимаващи се с усилена умствена дейност. Чрез подобряване на метаболизма натрупването на излишни мазнини в тялото се избягва или премахва.
„Комбуча” не е насочена към определен орган или болест, а по-скоро благоприятно повлиява цялостно организма.
Някои от здравословните свойства, приписвани на чая „Комбуча”, изискват по-нататъшни проучвания. Други механизми на въздействие обаче са напълно доказани както чрез научни тестове, така и с клинични експерименти. Такива са: регулиране на чревната микрофлора, заздравяване на клетките, пречистване и елиминиране на метаболитните отпадъци, хармонизиране на метаболизма, антибиотичен ефект, подпомагане на алкално-киселинния баланс.