Многоплодната бременност носи рискове
Луиза Браун, първото бебе „в епруветка”, е вече на 32.
За това време медицината, помагаща и при стерилитет семейството да се радва на потомство, се разви много бързо. Успеваемостта при ин витро процедурата нарасна с пъти.
Според видни европейски експерти, които бяха гости на XI национален конгрес по стерилитет в Пловдив, може би най-големият проблем обаче остава многоплодната бременност. И той не произтича от технологията, а основно от пациентите и обществото.
Световната тенденция е да се връщат най-много два ембриона, за да няма многоплодни бременности, като се върви към идеалния вариант – връщане на един ембрион.
„Мнозина не осъзнават ясните аргументи за по-високия риск от преждевременно раждане, както и от непосредствени или дълготрайни недъзи след многоплодна бременност”, каза английският проф. У. Леджер от университета в Шефилд.
За да осигури балансирана информация по проблема, британският регулатор в областта на асистираната репродукция поддържа дори специален сайт „По едно наведнъж”, чиято цел е в близките 5 години да се намали броят на многоплодните бременности и да се облекчи товарът върху публичните финанси в резултат на преждевременни раждания и дефекти.
В България финансирането определя и практиката
А тя е да се връщат повече от два ембриона, като съображенията са чисто икономически, не медицински. Защото докато на Запад публичните фондове заплащат 6 опита, в Израел – неограничен брой, у нас държавата дава пари за 3.
„Като връщаме 3 ембриона, при добра успеваемост на процедурата не се налага следващ опит. Ако държавата имаше достатъчно пари, можехме да връщаме по един ембрион и всички бременности да са едноплодни. Но за това ще са необходими не 10 млн., а 30 млн. годишно”, каза д-р Ангел Ставрев от пловдивската клиника „Селена”.
Повишената успеваемост и осигуреното финансиране дават вече различен отпреди години хоризонт – а именно, към намаляването на броя на връщаните ембриони. Ин витрото е нещо много скъпо и държавата не е в състояние да плати N броя опити.
„Например в нашата клиника, ако връщаме по три ембриона, успеваемостта е над 60%. Ако връщаме по един, ще бъде някъде между 15 и 18%. Законът разрешава връщане на три ембриона. А ние винаги редуцираме единия близнак, когато бременността е повече от двуплодна, а при някои жени и двата”, поясни д-р Ставрев.
При първи опит са разрешени 2. Ако жената има вече два неуспешни опита – тогава е допустимо връщането на 3.
От 2 години клиниката прави предимплантационна диагностика в партньорство с най-близките центрове в Милано и в Истанбул (за да може да съществува, подобен център обслужва 80 млн. население). И това е изключителен метод, който дава на лекарите 99% сигурност, че връщаните ембриони са генетично стабилни.
Психологическата страна
Ако между лекар и пациент няма емоционален контакт, успеваемостта доказано спада с 15-20%, твърди експертът. Гинекологът поема около 30% от психологическата работа, а психологът в клиниката посредничи при по-сложните случаи, когато жените са склонни на такава консултация, разбира се.
Успехът идва с доверието
Мария Горанова, майка на двама близнаци на 1 г. 6 мес.:
Когато аз правих ин витро, нямаше сегашното ограничение за 3 ембриона и ми бяха върнати 4. Спонтанно се саморедуцираха на три. Аз исках да ги задържа и трите, цялото семейство искаше това , но лекарите бяха категорични за риска за живота на бебетата. Разясниха ми абсолютно всички алтернативи и рискове.
Най-важно е човек да има много добър и постоянен контакт с лекаря си, да му се довери, да е изпълнителен и много позитивно настроен.