Здраве

23 Април 2025

credoweb bg

В добро здраве през всички сезони – мисията е възможна! Отдавна е известно, че близо 70% от имунните клетки са в червата, затова грижата за добро храносмилане е ключова. Какво може да направим сами, за да се пазим от болести, да сме бодри и в добро настроение?

Науката непрекъснато открива нови доказателства за ползата от пробиотиците. Значението им за чревното здраве е голямо. Но кога и как най-добре да укрепим здравето с тях? Колко дълго да ги приемаме? Нека разгледаме приложението им през различните сезони.

Пролетна умора и имунитет

През пролетта имунитетът пада, оплакваме се от умора и отпадналост. Причините: студено време, прекарваме почти целия ден в затворени помещения, кратък контакт със слънчева светлина, липса на достатъчнопресни плодове и зеленчуци, множество вируси около нас. 

Чревният микробиом, общност от трилиони бактерии, гъбички и други микроорганизми, играе критична роля за поддържането на имунната система. Около 70% от имунните клетки се намират в червата. Допълнителният прием на пробиотици помага за възстановяването на баланса. Дори без явни симптоми на болест и умора, профилактичният прием на пробиотици (за 1-2 месеца) помага да преодолеете по-лесно смяната на сезоните.

Още нещо за хората с алергия. Доказано е, че някои пробиотици намаляват тежестта на алергичните реакции чрез регулиране на производството на хистамин и възпалението.

Приятен страничен ефект от приема на пробиотици е нормализирането на теглото, което често в края на зимата е с 3-4 кг отгоре. Разбира се, правилното хранене и физическото натоварване са на първо място. Тайният съвет е да добавите пробиотик към обичайното си меню - той регулира хормоните, свързани с апетита. Според проучвания полезните бактерии блокират усвояването на мазнини в червата, подобряват инсулиновата чувствителност.

Чревното здраве е на фокус през лятото

Поддържането на добро чревно здраве е важно през лятото. В жегата стомашните вируси се множат и предават лесно. Причиняват често възпаление на чревната лигавица и нарушават баланса на микробиома. Получава се вирусен гастроентерит, понякога с повръщане и диария. Ако изпитвате подуване на корема, спазми, може да си помогнете с пробиотици.

В много случаи така може да се избегне антибиотика като част от лечението. След овладяване на острата фаза при инфекцията приемът на пробиотика може да продължи поне още няколко седмици.

Да останем бодри и в добро настроение през есента  

Есента идва с по-късия ден. Времето е променливо, често вали. След старта на учебната година тийнейджъри, студенти, родители изпитват стрес с връщането към по-натоварено от обичайното всекидневие. Стресът, особено когато се повтаря, може да повлияе негативно на здравето, да отслаби имунитета.  

Знаете ли, че ежедневният прием на пробиотична добавка е един от най-добрите начини да подобрите настроението си през есента и зимата? 

Обяснението е просто. Съществува ос черва-мозък - обект на много проучвания за това как чревната флора влияе на настроението. Резултатите сочат, че съставът на нашите чревни бактерии влияе на настроението и на начина, по който се чувстваме като цяло. Също и на способността ни да устояваме на все по-честите вирусни атаки в студените месеци. 

Може да избегнем приема на антибиотици през зимата

Едва ли има човек, който да не боледува поне веднъж през есенно-зимния период. Някои успяват да се справят на крак, а други (хронично болни, деца, хора с отслабен имунитет) са склонни да страдат по-дълго и с повече симптоми. Ако сте от втората група, помислете за профилактика от сега. 

Традиционните за българската кухня ферментирали храни (кисело мляко, кисело зеле и туршии) определено помагат за чревното здраве. Това е важно, защото само вирусите на настинката са над 200, а циркулират още грип и Covid-19. Допълнителният прием на пробиотици е уместен и може да помогне в различни ситуации:

  • Когато се срещаме с много хора в момент, когато заболяемостта е висока;
  • Когато вкъщи има болен;
  • Когато сме имали леки неразположения (вирус, изкаран на крак) и искаме да укрепим имунитета;
  • Когато усетим първи симптоми на грип или настинка;
  • Когато вземаме антибиотици (посъветвайте се с лекар как точно да вземате антибиотика и пробиотика).

При добър имунен отговор организмът се справя сам с инфекцията в рамките на около седмица и не се налага прием на антибиотик. Приемът на пробиотици трябва да продължи поне 1-2 седмици, но няма проблем и по-дълго. Няма риск от странични ефекти.

Автор Илияна Ангелова

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

 

Сподели във Facebook