Музиката облагородява, помага, лекува
Влиянието на мелодиите в цифри и факти
- Тихата мелодия в стаята подобрява паметта на спящите.
- Слушането на музика преди старта позволява на спортистите да подобрят резултатите си с 12%. Най-добре е да се слушат мелодии, в които преобладават ниски тонове – басовите композиции дават увереност в собствените сили.
- Определен музикален фон повишава апетита. Особено опасни за отслабващите са джазът и хит-хопът. Тази музика действа на определени зони в мозъка. Всяка храна, употребена под звуците на тези композиции, се усеща като по-вкусна. Това води до преяждане.
- Само 2% от хората са тотално лишени от музикален слух.
- На двумесечна възраст бебетата вече могат да се движат в такт с музиката.
- Само един човек от 10 хиляди притежава абсолютно музикален слух.
- Слушането на класическа музика от пациенти в следоперативен период намалява времето за възстановяване средно 1,5 пъти.
- Музиката на Бетовен помага да се мисли логично, а композициите на Моцарт да се запомня важна информация.
- Хората, които редовно слушат любимите си песни, 3 пъти по-често оказват помощ на нуждаещите се в сравнение с тези, които не се увличат по музиката.
- Хората с развит музикален слух, намиращи се зад волана, с 30% по-бързо реагират на опасни ситуации по пътя в сравнение с тези, на които слон им е стъпил на ухото.
- Звуците на различните музикални инструменти оказват положително влияние върху здравето – арфата подобрява работата на сърдечносъдовата система, барабанът стимулира кръвообращението, цигулката повдига настроението и гони стреса.