Нова ера в здравеопазването
Българската здравна система от години е обвинявана, че се движи след събитията. И до голяма степен това беше обективна оценка. Но в началото на април директорът на НЗОК д-р Пламен Цеков представи един проект, който кардинално променя картината в здравеопазването. Електронното здравно досие поставя и лекарите, и пациентите в съвсем друга среда, напълно достойна за ХХІ век. Така медицинската сфера ще се окаже изпреварваща спрямо редица други, важни за всеки гражданин, дейности.
Защо това е така?
Всеки пациент ще притежава пълен електронен архив на медицинската си документация – прегледи, алергии, кръвна група, ваксини, диагнози, изследвания, операции, болниичен престой, инвалидност, и т.н. от раждането до края на живота. Информацията ще е достъпна по всяко време и от всяко място (включително и от чужбина) със съответните пароли. Така се избягва опасността от грешки заради липсваща или непълна информация.
А в обществен план става въпрос за система, която ще прекрати хаоса, чакането за елементарни документи, фалшификациите, финансовите злоупотреби. Статистиката на заболяванията ще стане реална и държавата ще може да планира много по-добре дейностите за превенция и лечение. Редът и прозрачността ще доведат до реално и целенасочено използване на обществените пари за здраве. А това означава повече възможности за лечение и медикаменти за болните, както и по-високи доходи за лекарите, изпълняващи съвестно и професионално задълженията си.
Сега е важно Българският лекарски съюз да съдейства в максимална степен за бързото въвеждане на системата, изработена в НЗОК, защото тя е от полза и за пациентите, и за лекарите. Съсловната лекарска организация със сигурност ще ускори процеса по вписването на електронното медицинско в съответните нормативни документи, за да се премине към задължителното му използване.
От 15 април всеки българин, който е избирал джипи, ще може да получи уникален ПИН код, с който да гледа в интернет пълния запис от данни в личното си здравно досие. ПИН кодът представлява буквено-цифрена комбинация от 10 знака. Изграждането на електронното досие поставя пациента в центъра на здравните услуги, както е в повечето страни от ЕС. Значението на новата услуга е огромно – гражданите ще имат реален контрол върху системата и ще могат да сигнализират, ако установят вписани неверни данни.
За да получи своя ПИН, всеки трябва да отиде лично до РЗОК по местоживеене след 15 април, където подава заявление с лична карта. Уникалният номер се получава веднага.
Електронното досие ще промени съществено отчитането и контрола на здравните услуги у нас. Първо болниците започват да подават от 1 май всекидневно информация към касата за новоприетите пациенти, извършените манипулации и издадените епикризи. Според д-р Пламен Цеков университетските болници вече са тествали софтуера и работят без проблеми. Постепенно към въвеждане на данните в реално време ще премине и доболничната помощ. В момента те подават отчетите си веднъж или два пъти месечно, редят се на опашки в касата и носят данните на дискета или флаш памет. По думите на д-р Цеков докторите ще имат интерес да работят с досието редовно, защото така извършената от тях работа ще се отчита по-бързо, а това ще ускори и заплащането й.
Ако се установи, че някой въвежда фалшиви данни, например вписва процедури и прегледи, които не са извършвани, ще бъде санкциониран строго.
Гражданите ще получат възможност да сменят джипито си в интернет, без да губят време по опашки или да попълват хартиени формуляри. Може да се направи абонамент – безплатно по имейл и срещу заплащане по есемес, за уведомяване при всяка промяна в информацията. Когато болницата въведе епикризата, пациентът получава съобщение и може да прегледа данните си в интернет. В досието са описани отчетените медицински услуги от 2009 г. досега, денталната дейност за 2012 г. и Европейската здравна карта (ако е издадена). Новото е, че в подобрения вариант на досието се вписва и видът на услугите - дали са платени от касата или не.
Друга полезна функция на системата е, че тя ще ни подсеща за наближаващ профилактичен преглед, а също и на какво имаме право по здравна каса като пакет. Много родители например не знаят точно какви услуги могат да ползват безплатно за децата си, коментират експертите от касата. Родителите на деца под 18 г. ще могат да преглеждащ данните в досието им. Право на достъп до тях ще има този от двамата, който е направил избора на личен лекар. За лица под 18 г. не е необходим отделен ПИН. (ЖД)