Пет начина да отложим старостта
1. Нискокалорична диета
За ползата от аскетизма в храненето е писал още Иля Мечников. В наши дни учени от целия свят вече са категорични, че снижаването на калоричността на диетата удължава живота. Опити с макаци са доказали, че маймуните, които били ограничавани в храненето, по-рядко страдали от диабет и сърдечно-съдови заболявания и живеели по-дълго.
2. Оптимизъм.
Хората, гледащи безгрижно на живота, по-рядко ги връхлитат инфаркти и инсулти в сравнение с песимистите. Оказва се, че оптимистите са по-загрижени за здравето си, хранят се правилно и повече се движат. Те по-добре се справят със стреса, а веселият им характер не натоварва ендокринната и имунната им система. В САЩ са установили, че оптимистите живеят средно с 20 години по-дълго от унилите си връстници.
3. Образование
Швейцарски учени са доказали, че мъжете с висше образование живеят средно със 7 години по-дълго от връстниците си със средно образование. При жените разликата е 3,6 г. Висшето образование предоставя по-големи шансове да получиш високоплатена работа, по-здравословно да се храниш и по-качествено да се лекуваш. А и само по себе си интелектуалното натоварване не ти позволява бързо да остаряваш. Умственият труд подобрява кръвообращението на мозъка, благодарение на което той съхранява функциите си.
4. Движение
10 хиляди крачки на ден са простата тайна на дълголетието. Естествено, по-добре е тези крачки да ги правим в парка или в гората. Ако сме принудени да ходим на работа с кола, трябва да избягваме асансьорите и да се изкачваме по стълбите. В краен случай – купете си куче. Него задължително ще трябва да разхождате.
5. Закаляване
Тази процедура привиква организма към ниските температури и ще ви защити от простуди, което никак не е малко. Закаляването тренира съдовете, отлага сърдечно-съдовите заболявания на старостта. Най-лесно е да вземате контрастни душове, като не забравяте, че закалява не само студът, а и горещината.