Пет причини за напълняването

Вече никой специалист не се съмнява, че поемаме много повече храна, отколкото се изисква за водене на нормален живот. От излишно тегло в света страдат милиард и половина души – почти всеки пети човек. На пръв поглед рецептата за стройна фигура изглежда проста – да не се приемат повече калории, отколкото реално могат да бъдат изразходени. На практика обаче борбата с излишните килограми често се превръща в продължителна битка, в която невинаги се постига победа. 

Какво ни кара да преяждаме? Защо нямаме воля да се откажем от тестените изделия, каква е ролята на генетиката и вярно ли е, че тези, които обичат да си угаждат, си избират за приятели пълни хора?

Ето 5 биологични причини, които водят до наднормено тегло:

1. Еволюция. В процеса на развитието на човечеството природата просто не му е заложила механизми, които дават преимущество на възможността за самоограничаване в храненето пред борбата за оцеляване. В естествената среда побеждавали тези, които се приспособявали по-добре към враждебната среда, които не само умеели да си набавят храна, но и да се запасят с нея за черни дни. Храната не достигала и затова предците ни не се нуждаели от механизми, за да се отказват от нея. Кой е можел да предположи, че след хилядолетия ще има изобилие от продукти? 

2. Устройство на мозъка. Главният мозък е основният потребител на енергията, която постъпва в организма чрез храната. Той съставлява около 2% от масата на тялото, а изразходва 20% от глюкозата и кислорода, които циркулират в кръвта. Нашият мозък е убеден, че храната е нещо добро, и не се вълнува особено от такива дреболии като излишните сантиметри на талията. За да не се помайваме в търсенето на храна, мозъкът има специална система за възнаграждение – при постъпването на храна в организма той включва механизми, които създават чувство за щастие. При това в мозъка има вещества, които са свързани не само с чувството за глад, а и с желанието да се изяде нещо особено вкусно. Ето защо, ако възникне възможност да се насладите на любими вкуснотии, мозъкът винаги ще ви убеди, че сте гладни. Без значение колко сте яли преди това.

3. Генетика. Чувството за глад се предизвиква от хормона грелин и при определени мутации в гена той започва да се синтезира по-интензивно. Тогава човек яде повече. Случват се и обратни мутации, но за голямо наше разочарование те въобще не влияят на теглото. За такива случаи хитрият организъм е измислил други механизми, които предизвикват глад. Освен това предразположението на децата към напълняване може да се заложи още в утробата на майката. Учените доказаха, че ако в началото на бременността майката приема малко въглехидрати, детето може да има проблеми с теглото в училищна възраст. Изглежда, че природата компенсира по някакъв начин недостига на храна – ако детето е заченато по време на недостиг на храна за всеки случай в организма му се активира допълнителна способност за запасяване с мазнини.

4. Недостатъчен сън. Много изследвания показват, че недоспиването води до напълняване. При недостатъчен сън се повишава нивото на вече споменатия грелин. Освен това недоспалият човек няма сили за физическа активност, камо ли за изгарящ калориите фитнес. Най-общо казано, ако искате да отслабнете, спете повече.

5. Вирус на затлъстяването. Оказва се, че има и такъв вирус. Той е наречен Ad-36 и предизвиква дегенерация на клетките и увеличение на телесната маса. 

Мечтаеш да бъдеш строен – избирай за приятели слаби хора

Човекът е биологично същество, но също така и социално. Вече е доказано, че ако имате дебел приятел, шансът да напълнеете се увеличава с около 50%. И ако приятелите ви не се отличават със стройни фигури, рискът да се приближите до мярката XXL е 25%. Причината е, че без да съзнавате, попадате в социална среда, която е по-благоприятна за пълните хора и в която излишното тегло е нещо обичайно. 

Какви са опасните последствия от затлъстяването?

- захарен диабет тип 2;

- заболявания на стомашно-чревния тракт;

- сърдечносъдови заболявания;

- ендокринни нарушения;

- прекалено натоварване на опорно-двигателната система, от което следват  болести на костите и мускулите;

- увеличива се рискът от някои видове рак, на първо място на  храносмилателната система, заради поемането на мазни храни;

- нараства вероятността от нарушения в пикочната и половата система, в нервната система и очни болести.

Някои цифри

Жителите на развитите страни приемат над 3000 ккал на ден, а за населението на страните от Третия свят този показател е 2000 ккал дневно.

Три милиона души ежегодно умират от болести, предизвикани от затлъстяване.

В Русия процентът на хората с излишно тегло е 46,5% сред мъжете и 51,7% сред жените.

Най-тежкият човек в историята на медицината е Джон Брауър Минок. Той е достигнал максимално тегло 635 кг. Минок е постигнал абсолютен рекорд по сваляне на килограми -  419 кг. Когато на 41-годишна възраст е починал, е тежал 362 кг. (ЖД)

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 135